Faiz lobisi elini cebimizden çeksin

Başbakan Erdoğan'ın sert tepki gösterdiği faiz lobisinden vatandaş ve esnaf da şikâyetçi

Faiz lobisi elini cebimizden çeksin

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'sert ve köşeli tedbirler alacağız' diyerek eleştirdiği faiz lobisinden vatandaş ve esnafın da gündeminde. Düne kadar finans sektörü ve ekonomi bürokrasisi arasındaki diyaloglarla sınırlı kalan faiz lobisi tartışmaları şimdi sokakta da tartışılıyor. Artık sokaktaki vatandaş "bu lobinin eli benim de cebimde" demeye başladı. Kredi kartı, konut, taşıt, tüketici ve girişimci kredileriyle finans sektörünün en önemli müşterisi olan Türk halkı, yüksek faizin kendilerini nasıl fakirleştirdiğini de daha net ifade etmeye başladı.

Vatandaşların ortak görüşü ise şu:"Bu lobi bizi sürekli borçlu tutarak, ödedikçe daha fazla ödemek zorunda bıraktı. Adeta emeğimize, üretimimize, maaşımıza ortak oldu."

O günlere dönmeyelim

Şişli'de esnaflık yapan Servet Senel faiz lobisini şu çarpıcı örnekle anlatıyor: "Son yıllarda unutmaya başladığımız yüksek faizin gündeme gelmesinden çok rahatsızız. Bütçemiz yıllarca bu lobi yüzünden fazla vermedi. Hep açıktaydık. Tekrar o günlere dönmek istemiyoruz." Beşiktaş'ta lokanta işletmeciliği yapan Metin Erdağı ise faiz lobisini emeklerine göz dikmiş bir yapı olarak görüyor.

Hasan Nebi (Muhasebeci): 'Banka kârlarını vatandaş merak ediyor'

Benim hatırladığım kadarıyla bankalar dosya masrafı gibi birçok yeni uygulamayı faizler düştüğü için başlatmıştı. Faiz lobisi harekete geçtiğine göre dosya masrafları uygulamasını da kaldırsınlar. Ayrıca bankaların açıkladığı yüksek kârlar da vatandaş arasında merak konusu olmaya başladı.

Ferhat Mutlu (Gülbağ Tarihi Ezine Peynircisi): Paramız buhar olmasın

Bizdeki en büyük sıkıntı banka kartı komisyonlarının kredi kartları ile aynı oranda olması. Bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Yüksek faiz paramızın buhar olmasına yol açıyor. Ticarette değer kaybettiriyor.

Naime Sezgin/ (Kuaför): Bizi tefeciliğe sürüklüyor

Yüksek faiz satın alma gücünü azaltıyor. Türkiye artık yüksek faiz veya faiz lobisi gibi kavramlardan kurtulmak zorunda. Ayrıca yüksek faiz bizleri tefecilere sürüklüyor.

Kenan Yaprak/ (Öğretmen): Acilen tedbir alınmalı

Bu kavramı son aylarda sıkça duyuyorum. Bu konuyu merak ettim ve araştırdım. Gördüm ki paradan para kazanmayı birileri çok özlemiş. Gerekli tedbirlerin alınmasını umuyoruz.

Mehmet Veziroğlu (Manav): Bankalardan korkuyoruz

Biz yanımızdaki işyerini de satın alarak mevcut kapasitemizi artırmayı düşünüyoruz. Bu konuda kredi aramaya başladık. Ancak bu aralar bankaların önünden geçmeye korkuyoruz. Faizler artıyor.

Erkan Besen/ (Büfe sahibi): Karanlık yola çekiyorlar

Lobinin çalışmalarını şu örnekle açıklamak istiyorum: "Şafak vakti güneşin doğmasını bekleyen milletimizi, karanlık bir yola çekmek için, yolun başına konulmuş bir mumdur. Mum eridiğinde olacakları siz düşünün."

Kaynak: SABAH

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2012, 08:27
YORUM EKLE

banner39