banner39

Faiz lobisine soruşturma

Dünyanın finans merkezleri faizde manipülasyonu araştırıyor. Bankaların LIBOR ve TIBOR'da yönlendirme yaptığı belirtiliyor.

Genel 12.03.2012, 08:03 12.03.2012, 08:03
Faiz lobisine soruşturma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası faiz lobisine manipülasyon soruşturması başladı. Dünyanın en büyük bankalarının LIBOR ve TIBOR olarak bilinen uluslararası faiz oranlarının belirlenmesinde Londra ve Tokyo'dan manipülasyon yaptığı belirtiliyor. Küresel mali sistemde en çok başvurulan bu faiz oranlarını araştıran İsviçre, ABD ve AB denetleme kurumları 10 büyük bankanın piyasayı nasıl yönlendirdiğini araştırıyor.

Sabah'ın haberine göre, LIBOR ve TIBOR oranları dünyada otomobil ve ev kredilerinden şirket borçlanmasına kadar 360 trilyon dolarlık bir büyüklüğün maliyetini belirliyor.Yetkililer soruşturmasının normalde bir yıl süreceğini ancak daha uzun sürme ihtimalinin ağır bastığını belirterek, bankaların bu faiz oranlarını değiştirerek kârlarını artırdıklarını iddia ediyor. Analistler, bankalarararası piyasada faiz oranlarını yanlış bilgiler vererek manipüle edilmesinin ispat etmenin çok zor olduğu görüşünde. Yapılan eleştirilerin başında faiz belirlemede şeffaflığın yeterli olmadığı geliyor. Uluslararası bir soruşturma haline gelen kriz Singapur'a kadar uzandı.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?