banner39

Fast food zincirlerinde denetim arttı

Bazı firmaların ürettiği hazır et ürünlerinde salmonella ve listeria bakterilerinin tespit edilmesi üzerine Tarım Bakanlığı, fast food üretim, depolama ve tüketim yerlerindeki denetimlerini artırdı.

Genel 21.09.2010, 16:22 21.09.2010, 16:22
Fast food zincirlerinde denetim arttı


 
 
Bazı firmaların ürettiği hazır et ürünlerinde salmonella ve listeria bakterilerinin tespit edilmesi üzerine Tarım Bakanlığı, fast food üretim, depolama ve tüketim yerlerindeki denetimlerini artırdı.  
 
Kocaeli İlçe Tarım Müdürlüğü'nün 'rutin denetimler' kapsamında, Fasdat Gıda'nın Gebze'deki deposunda, 18-21 Haziran tarihleri arasında 3 firmanın işlenmiş et ürünlerinden numune alarak yaptığı analizlerde, 2 firmanın ürünlerinde salmonella ve listeria olduğu belirlendi. İki firmanın hamburger, dana jambonu ve dana kıyma örneğinde listeria belirlenirken, firmaların itirazı üzerine numuneler Bursa İl Kontrol Laboratuvarı'na gönderildi.

Ürünlerin yediemine alındığını bildiren Bakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Metin Süerdem, bakterinin kesinleşmesi üzerine hem depodaki ürünlerin imha edildiğini hem de aynı serideki, partideki ürünlerin imha edilmesi için tüm il müdürlüklerine alarm verildiğini kaydetti.

Bakterilerin, uygun şartlarda üretilmeyen, taşınmayan ve korunmayan ürünlerde 72 saat içinde üreyebildiğini anlatan Süerdem, "Üretim aşamasından temiz çıkan bir üründe, taşıma ve depolama aşamalarında bakteriler üreyebilir. Uygun şartlarda saklanmazsa tüketime olan aşamalarda bu bakteriler oluşabiliyor. Bu nedenle sektörde denetimlerimizi yoğunlaştırdık.'' dedi.

Denetim sonuçlarına ilişkin firma adı vererek açıklama yetkisinin bulunmadığını vurgulayan Süerdem, yasa uyarınca, bakanlığın suç duyurusunda bulunurken, sonucun kamuoyuna ilan edilmesini mahkemeden isteyebildiğini kaydetti. Ancak Burger King'e et tedarik eden Maret, Namet ve Al-Et'in de etlerinde aynı bakteriye rastlandığı öğrenildi.

MARET: ÜRÜNLERİMİZDE SAĞLIĞA AYKIRI SORUN YOK

Tat Konserve Maret İşletmesi'nden yapılan açıklamada ise "Üretim sürecinde ve ürünlerinde sağlığa aykırı hiçbir sorun bulunmamaktadır." denildi. Açıklamada, şu bilgiye yer verildi: "Maret tesislerinde Burger King için üretilen hamburger pateleri, her parti için listeria ve salmonella tetkiki de dahil olmak üzere, her türlü laboratuvar analizi yapılıp sonuçları temiz çıktıktan sonra tesis kapısında Burger King tedarikçisi Fasdat şirketine teslim edilmektedir.

Tüm analiz raporları şirkette yıllardır mevcuttur. Bu şekilde teslim edilen hamburger patelerinde bakteri yoktur, olmamıştır. Bu teslimattan sonra tedarik zincirinde (nakliye depolama, müşteriye sunma) oluşabilecek aksaklıklar, bozukluklar nedeniyle bu malların kontamine olmasından Maret işletmesi sorumlu değildir." Bakanlığın test amacıyla numune aldığı kuruluşun Maret olmadığı da dile getirildi.
 

Kaynak:AA

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?