banner39

Fatih Sultan Mehmet'in çocukluk defteri-FOTO

Fatih Sultan Mehmet'in çocukken kullandığı defter, Panorama 1453 Tarih Müzesi'nde sergileniyor

Genel 02.04.2013, 16:38 02.04.2013, 17:18
Fatih Sultan Mehmet'in çocukluk defteri-FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fatih Sultan Mehmet'in çocukluk anılarını karaladığı deftere ait fotoğraf ve bilgiler orijinal haliyle Panorama 1453 Tarih Müzesi'nde bulunan bir panoda sergileniyor.

İlk kez merhum Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver'in inceleyip dikkate sunduğu gizemli defter, Fatih'in karakteri ve ruh dünyasına ait pek çok ipucu içermesi açısından çok büyük öneme sahip. 21,5 x 28,5 cm ebadındaki defter, Yıldız Sarayı Mücellithanesi'nde yeniden ciltlenmiş.

Besmele ile başlayan bu defterde Fatih, padişah olacağı zaman kullanacağı imzası olan tuğrasının en güzel formunu oluşturmaya çalışmış. Sultan Mehmed bin Murad Han isminden sonra El-Muzaffer Daima ibaresini de eksik etmez Fatih, denemelerinde.

Küçük yaştan beri çok dilli ve çok kültürlü ortamda yetişen Fatih, eğitimini aldığı Arap, Fars ve Yunan dillerinde yazılar yazmış defterine. Şiir yazma girişiminde bulunmuş, bir iki beyit karalamış.

Defterde yandan görünen gövdesinin yarısının çizildiği at başları, leylek, kartal, baykuş karikatürleri çizilmiş. Fatih'in gözlemini yansıttığı bu karikatürler, usta bir elden çıkmış intibaını uyandırıyor. Ayrıntılar geçiştirilmemiş, detaylar özenle aktarılmış.

Yüz ifadelerinin başarıyla yansıtıldığı insan portreleri, Fatih'in ressamlardan sanat eğitimi aldığını gösteriyor.  Fatih, yüzdeki anlatımı yakalamaya gayret ediyor. Bıyıklı, sakallı ve sarıklı tipler olduğu gibi, Batılı insanların portreleri de var defterde.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?