banner39

Faturalarda 'Aç-Kapa' soygunu

Elektrik, su, doğazgaz, telefon ve internet hizmeti veren şirketler en çok borcunu geciktiren aboneleri seviyor. Çünkü bunlardan gecikme cezasının yanısıra, bir de “açma-kapama ücreti” alıyorlar.

Genel 08.03.2012, 13:03 08.03.2012, 13:03
Faturalarda 'Aç-Kapa' soygunu

Dünrya Bülteni / Haber Merkezi

Faturasını ödeyemeyen vatandaş iki defa cezalandırılıyor. Gecikme faizine, bir de açma-kapama parası ekleniyor.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, Türkiye'de özellikle çalışan kesim, aylık kazancının büyük bölümünü fatura ödemek için harcıyor. Özellikle büyükşehirlerde bu bedel daha da yükseliyor.

Bir başka deyişle, nimet arttıkça külfeti de artıyor. Ancak faturalarını zamanında ödeyemeyen vatandaşların, gecikme cezasının yanısıra bir de “açma-kapama ücreti” alınması tepkilere yolaçıyor.

Elektrik, su, doğazgaz, telefon ve internet hizmeti veren şirketler en çok borcunu geciktiren aboneleri seviyor. Çünkü bunlardan gecikme cezasının yanısıra, bir de “açma-kapama ücreti” alıyorlar. Gecikme cezasını ödeyen vatandaşı ikinci defa cezalandırıyorlar. Üstelik hepsi, açma-kapama bedelini üst kurulların belirlediği tarifenin en üst rakamından alıyorlar. Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Saadet Kalyoncu, kamuoyunda gittikçe dikkat çeken ve tepkilere yol açan bu uygulamaların artık sona erme vaktinin geldiğini söyledi. Kalyoncu, ekonomik sebeplerle faturalarını zamanında ödeyemeyen tüketicilerden, gecikme cezası ile birlikte, fahiş miktarlarda 'açma-kapama' parası alınarak ikinci defa cezalandırıldığını söyledi. 2011'de, doğalgazda her üç aboneden birinin, elektrikte her dört aboneden birinin, suda her beş aboneden birinin, telefonda her 10 aboneden birinin, internette de her bin aboneden 35'inin faturasını geciktirdiğini açıklayan Kalyoncu, 2011'de sadece internet abonelerinin ödediği açma-kapama ücretinin 80 milyon TL'yi bulduğunu belirterek rantın büyüklüğüne dikkat çekti. Şehirlere göre çok az farklılık gösteren açma-kapama ücretleri İstanbul'da şöyle, “Doğalgaz 24.78 TL, elektrik 19.20 TL, su 23.60 TL, telefon 4.72 TL, internet 15 TL.”

İLAVE MASRAFI YOK
Bu hizmetlerin çoğunda açma-kapama işlemi merkezi sistem üzerinden yapılıyor. Yani açma-kapama işlemi için ilave masraf yapılmıyor

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?