banner39

Fazla su içmek hastalığa yol açabilir

Suyu az içmek de çok içmek de tehlikeli olabilir. Araştırmacılar özellikle, günde minimum iki litre su tüketilmesi kuralının bazen yanlış sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulunuyor

Genel 04.08.2015, 11:23 04.08.2015, 11:23
Fazla su içmek hastalığa yol açabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

'Çok su içmek hasta eder' Harvard Üniversitesi araştırmacıları çok fazla su içmenin insanı hasta edebileceğini iddia ettiler.

Üniversitede, “Günde en az iki litre su içmelidir” kuralının doğru olmadığını kanıtlamak için bir araştırma yapıldı. Üniversitenin Tıp Fakültesi araştırmacıları, günde 1,5 litre suyun da yeterli olduğunu, fazlasının zararlı bile olabileceğini vurguladılar. “Harvard Health Letter“ dergisinde yayınlanan bilimsel yazıda, günlük bir buçuk litrelik sıvı gereksinimi için su yerine başka bir sıvının da alınabileceği yer aldı. Sebze, meyve veya çorbanın da vucüdun sıvı ihtiyacını giderdiğine dikkate çekildi. Raporda, gerekli sıvının bir defada değil, küçük miktarlarda tüm gün boyunca alınması gerektiği belirtildi.

Az sıvı tüketimin de tehlikeli olabileceğine dikkati çeken araştırmacılar, bu noktada vücudun verdiği sinyallere dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Sıvı eksikliği sinyalleri olarak baş dönmesi, kalp atışlarının artması ve  güçsüzlük gösterildi. Araştırmacıların raporunda, “sonuç olarak, kim susamışsa bir şeyler içmelidir, ama kimse kendini belli bir litre içme zorunluluğunda hissetmemelidir, zorlama durumunda böbrekler zarar görebilir ve vücuttaki dengeler bozulabilir” ifadeleri yer aldı.       

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?