banner39

FBI, İslamofobide artışı raporlandı

FBI'ın 2015 yılına ait nefret suçları raporunda Müslümanlara yönelik nefret suçlarının bir önceki yıla göre yüzde 67 artış gösterdiği açıklandı.

Genel 15.11.2016, 17:32 15.11.2016, 17:32
FBI, İslamofobide artışı raporlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) 2015 yılına ait rapor edilen nefret suçlarının istatistiklerini yayınladı. Ülke genelindeki nefret suçlarının 2015 yılında bir önceki yıla oranla 6,7 artış gösterdiği belirtilen raporda, Müslümanlara yönelik nefret suçlarının ise yüzde 67 arttığı açıklandı.

Müslümanlara yönelik toplam 257 nefret suçunun kayıtlara geçtiği ifade edilen raporda, bu rakamın 2014 yılında 154 olduğuna dikkat çekildi. Ülke genelinde ise polise bildirilen nefret suçlarının 2015 yılında 5 bin 850 olduğu kaydedildi.

ABD medyası, FBI’ın yayınladığı rapor tarihlerinin Paris’te ve San Bernardino’da düzenlenen terör saldırılarından önceki zaman dilimine ait olduğuna dikkat çekerek son zamanlarda ve özellikle de seçim kampanyaları döneminde bu rakamın daha da artmış olabileceği uyarısını yapıyor.

Özellikle seçim kampanyası boyunca Müslümanları hedef alan söylemleriyle dikkat çeken Cumhuriyetçi Donald Trump’ın seçimlerden galibiyetle ayrılmasının ardından ABD’de yaşayan birçok Müslümanın etkilenebileceği uyarısı yapılıyor.

Duke Üniversitesi İslâmi Çalışmalar Merkezi Direktörü Omid Safi bir makalede, "Artık 'Trump bu seçimleri nasıl kazandı?' diye sormayı bırakalım. Amerika bu" ifadelerini kullandı.

"Irkçılık ve bağnazlığın ABD'de yerleşik olduğunu ve bu tür olumsuzluklara her zaman maruz kalınabileceğini" savunan Safi, Amerikalı beyaz olmayanların da bu ülkenin doğal bir parçası olduğunu ve onların da Amerika'yı Amerika yapan unsurlardan biri olduğunu vurguladı.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?