Fed faiz oranını değiştirmedi

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faiz oranını, yılın ilk toplantısında, beklendiği gibi değiştirmedi.

Fed faiz oranını değiştirmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz oranını değiştirmedi. Küresel piyasaların nefesini tutup, merakla beklediği ABD Merkez Bankası`nın açıklaması geldi. Geçen ayki toplantıda faizleri 25 baz puan artıran Fed, yılın ilk toplantısında faizleri sabit tuttu.

Fed, para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) ocak toplantısına ilişkin sonuç bildirisini yayımladı.

Bildiriye göre, Fed Başkanı Janet Yellen liderliğinde toplanan FOMC üyeleri, gösterge faiz oranını yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tutma kararını oy birliğiyle aldı. 

ABD ekonomisinin geçen yıl yavaşladığına işaret edilen bildiride, iş gücü piyasasının ise yavaşlayan büyümeye rağmen iyileşmeyi sürdürdüğü vurgulandı. 

Bildiride enflasyonun ise enerji ve ithal ürünlerin fiyatlarındaki düşüş nedeniyle Komite'nin yüzde 2 hedefinin altında kalmaya devam ettiği bildirildi.

Bildiride ayrıca, ''Komite küresel ekonomik ve finansal gelişmeleri ve bunların iş gücü ve enflasyona yönelik etkilerini yakından izlemeye devam edecek'' ifadesine yer verilirken, faiz artışında kademeli bir yol izleneceği taahhüdü yinelendi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2016, 22:21
banner53
YORUM EKLE

banner39