banner39

Fethin şehit askerleri

Fetih kutlamalarında çoğu zaman göz ardı edilen, havai fişeklerin altında unutulan ‘nimelceyş’ kabirleri mahzun bir halde şehrin son muhafızları olarak nöbetlerini tutmaya devam ediyor

Genel 30.05.2014, 17:17 30.05.2014, 17:17
Fethin şehit askerleri

Her 29 Mayıs’ta feth-i mübini görenler ‘usulen’ hatırlanıyor. Oysa o kutlular, Hz. Peygamber (sas) tarafından muhatap alınmış bahtiyarlar zümresinden. İşte hadis-i şerifin ifadesiyle ‘nimelceyş’in yani mutlu askerlerin sessiz evleri…

Peygamber Efendimiz (sas), “İstanbul mutlaka fetholunacaktır, onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.” buyuruyorlar. Her 29 Mayıs’ta yani İstanbul fethinin yıldönümünde bu hadis-i şerifi muhakkak hatırlıyoruz. Çağ açıp çağ kapayan tarihî hadisenin evveli, ahiri hep konuşuluyor, büyük kumandan Fatih Sultan Mehmed’e methiyeler düzülüyor, şanlı ecdadımızın neler yaptığını anlatılıyor. Lakin fetih kutlamalarında çoğu zaman göz ardı edilen, havai fişeklerin altında unutulan ‘nimelceyş’ kabirleri mahzun bir halde şehrin son muhafızları olarak nöbetlerini tutmaya devam ediyor. Nimelceyş, yani Efendimiz’in hadis-i kutsilerinde isimleri anılan ‘güzel askerler’den bahsediyoruz. Belde-i tayyibenin farklı muhitlerinde yatan bu mutlu askerler kimler? Haberimizdeki nimelceyş, II. Mehmed zamanında muhasarada bulunmuş ve şehit düşmüş askerler... Onların da hepsi değil; çünkü tek başlarına yatan o kadar çok mübarek asker var ki şehrin bağrında… Bu arada hatırlatmakta fayda var: İstanbul’un fethinden önceki mücahitler de mevcut, onlar da nimelceyş cümlesinden. Bunlara ‘evvelûn’, Fatih devri mücahitlerine ‘ahirûn’ deniyor. Konuya avdet edelim ve küçük bir telmihte daha bulunalım: Fetihte canla başla çalışan mücahitlerin hepsi İstanbul’da medfun değil. Mesela Akbıyık Sultan Bursa’da, Gedik Ahmet Paşa Afyon’da, İshak Paşa İnegöl’de, Zağnos Paşa Balıkesir’de, İskender Paşa Bosna’da, Akşemseddin Göynük’te medfun, Süheyl Ünver böyle söylüyor. Şehr-i İstanbul’da ne kadar nimelceyş yatıyor, sayısını net olarak bilmiyoruz. Osmanlı’da dahi şu kadardır diye bir kayıt yokmuş. Bugün birçoğu folklorumuzun nadide parçası haline gelen mezkûr kabirlerin, türbelerin toplu halde bulunanlarını aktaralım.

YEDİLER

Zeytinburnu Kazlıçeşme’de yatıyorlar, Marmaray’ın hemen karşısında. Şehre besmele ile giren ilklerden. Burasının ayrıca İstanbul’un ilk Türk şehitliği olduğu yönünde kanaat de mevcut.  Etrafı duvarlarla çevrili, içinde incir ağacı olan kabrin kapısı bir açık, bir kilitli. Medfun bulunan bu askerlerin kim oldukları, nereden geldikleri hakkında güvenilir bir kaynak yok gibi. Duvardaki kitabe ise dönemin tek şahidi: “Gaza fethine Sultan Mehmed Han/ Bu yedi kimse beraber anın ile var imiş/ Cümlesin ruhu şehadet şerbetin nûş eyleyüp/ Yedikule haricinde bunca yıl esrar imiş.”   

18 SEKBANLAR

Şehzadebaşı’nda Kemal Paşa Caddesi üzerinde. Fetih günü oracıkta şehit olmuşlar. Hazireleri diğer ‘mutlu askerler’e göre oldukça büyük ve bakımlı. Farsça ‘köpeğe bakan’ demek olan Sekban, literatüre göre bir nevi tüfenkli askeri birlik. 18 Sekbanlar, surdan içeri ilk giren ve İstanbul’a yalın kılıç ayak basan, sonra da sokak muharebelerinde şehit düşen askerler olarak yazıyor. Bir eski İstanbul âdeti de şuymuş: Bilhassa civar mahallede ikamet eden ahaliden başı sıkışanlar bir işin intacı için kemali hulus ile bu mübarekleri ziyaret edip; Yasin-i Şerif adarlarmış.

YEDİ EMİRLER

Fatih Camii’ne yürüme mesafesinde… Daha açık bir tarif vermek icap ederse; Malta’da Baş İmam Sokağı’nda yer alıyor. Yedi Buharalılar olarak da bilinen mübarekler, Nakşibendiyye tarikatı dervişlerdenmiş. Fethe katılmış ve şehid düşüp, buraya defnedilmişler. Buhara’dan gelip Fatih’in ordusuna gönüllü olarak katıldıkları yönünde rivayet mevcut kayıtlarda.

YEDİ ŞEHİTLER

Yedilerin İstanbul’da çeşitli makamları söz konusu… Lakin burada, Kocamustafapaşa’da Cambaziye Mahallesi’nde yatanlar asıl kabirlerden. Küçük bir not: Mezkûr nimelceyş, internette geçtiği üzere Cambaziye Mescidi’nin haziresinde değil, Yedi Şehitler Sokağı’nın hemen başında bulunuyor.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (1)
Bayram Ali Yaldız 2 yıl önce
Onlardan Allah razi olsun
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?