FIFA'da seçim tarihi belli oldu

FİFA Başkanlık seçimi 26 Şubat 2016 tarihinde yapılacak, adaylık için son tarih ise 26 Ekim...

FIFA'da seçim tarihi belli oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

FIFA Yönetim Kurulu, başkanlık seçimi için tarih belirlemek üzere İsviçre’de bir araya geldi ve 26 Şubat 2016 tarihi üzerinde uzlaşmaya vardı. Bu şartlarda adaylıkların 26 Ekim 2015’e kadar netleşmesi gerekiyor.

FIFA'dan yapılan açıklamada, icra kurulu toplantısında alınan karar gereği, mevcut başkan Sepp Blatter'in istifa edeceğini duyurmasının ardından düzenlenmesi beklenen olağanüstü seçimli kongrenin, gelecek yıl 26 Şubat'ta İsviçre'nin Zürih kentinde gerçekleştirileceği bildirildi.

FIFA başkan adayları arasında hâlihazırda UEFA başkanlığı görevini yürüten Michel Platini’nin ismi öne çıkıyor. FIFA’ya bağlı konfederasyonların büyük bölümünün desteğini aldığı belirtilen 60 yaşındaki Fransız futbol adamı henüz resmi bir açıklama yapmadı. UEFA’ya yakın kaynaklar Platini’nin iki hafta içinde adaylığını açıklayacağını savunuyor.

Şu ana kadar adaylığını resmen açıklayan tek aday bulunuyor, eski Brezilyalı futbolcu Zico. Eski başkan Sepp Blatter karşısında kaybeden Ürdün Prensi Ali Bin Al Hussein’in de yeniden aday olabileceği yorumları yapılıyor.

Üst düzey yöneticilerin gözaltına alındığı operasyonun ardından, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede Blatter, 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini duyurmuştu.

Öte yandan Blatter seçimle ilgili yaptığı basın toplantısında protesto edildi. Açıklama yapmaya başlayan Blatter'a bir deste sahte para atıldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 16:43
banner53
YORUM EKLE

banner39