banner39

'Finansal Ergenekon için düğmeye basılacak'

CHP Milletvekili Sinan Aygün'ün evinde bulunan 2.5 milyon avroya el konulmasına ilişkin kararı da Ergenekon'un finansal ayağına ilk neşter olarak nitelendirildi

Genel 07.08.2013, 12:35 07.08.2013, 12:47
'Finansal Ergenekon için düğmeye basılacak'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ergenekon Mahkemesi CHP milletvekili Sinan Aygün'ün odasında bulunan 2.5 milyon avroya el koydu. Emsal olacak karar, iş dünyasını telaşlandırdı.

Taraf Gazetesi'nden Hüseyin Özay'ın haberindeki iddialara göre; İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin beş yıl süren tarihi davayla ilgili kararını açıklamasının ardından gözler, Ergenekon operasyonun finansal ayağına çevrildi. Mahkeme'nin, CHP Milletvekili Sinan Aygün'ün evinde bulunan 2.5 milyon avroya el konulmasına ilişkin kararı da Ergenekon'un finansal ayağına ilk neşter olarak nitelendirildi.

MASAK ise Ergenekon başta olmak üzere, devletteki derin yapılanmalarla ilgili mali incelemelerini tamamladı.

Raporlar, Cumhuriyet Savcılıkları'na gönderildi. Savcıların değerlendirmesinin ardından, adli tatilin bitimiyle birlikte finanssal Ergenekon için düğmeye basılması bekleniyor.

2,5 MİLYON AVRO GÖSTERGE

Ergenekon, Balyoz ve 28 Şubat post modern darbesine yönelik operasyonlarla birlikte, darbelerin finans ayakları da gündeme gelmiş, ancak savcılık ve mahkemeler bu konuda bir karar almamıştı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, CHP milletvekili Sinan Aygün'ün Ankara Ticaret Odası'ndaki ofisinde ele geçen 2 milyon 500 bin avroya el konulmasına ilişkin kararı, bu yönde alınan ilk karar olma özelliğini taşıyor. Mahkeme'nin kararı, finansal Ergenekon'a ilk operasyon olarak nitelendirildi. Karar, iş ve ekonomi çevrelerinde de büyük yankı uyandırırken, işaret fişeği olarak algılandı.

RAPORLAR TAMAM

Öte yandan, Ergenekon'un finans ayağının temelini oluşturacak olan MASAK raporlarının ise tamamlandığı bildirildi. Savcılığın talimatı üzerine MASAK uzmanları, Ergenekon, Balyoz ve 28 Şubat post modern darbe sürecini destek veren gerçek ve tüzel kişilerin hesaplarını mercek altına almıştı. Ergenekon ve Balyoz sanıklarının incelemeleri geçtiğimiz yıllarda tamamlanarak savcılığa sunuldu. 28 Şubat post modern darbesinin askeri ve sivil aktörleri hakkındaki incelemeler ise devam ediyordu. Taraf'ın edindiği bilgiye göre, 28 Şubat post modern darbesinin mali boyutuyla ilgili de rapor tamamlandı. Raporun bir kısmı savcılıklara gönderildi. Ancak büyük kısmı ile ilgili son değerlendirmeler yapılıyor. Adli tatilin sona ermesinin ardından tüm raporlar cumhuriyet savcılığına teslim edilecek.

PARA AYGÜN'DE

CHP'li Sinan Aygün, 2.5 milyon avroluk paraya el konulmasına ilişkin karara şaşırdığını söyledi. Savcılığın o dönemde ilk etapta paraya el koyduğunu sonra da parayı iade ettiğini hatırlatan Aygün, söz konusu parayla ilgili MASAK'ın dört ayrı raporu bulunduğu ve raporlarda paranın kaynağına ilişkin bir suç unsuru bulunduğuna yönelik bulguya yer verilmediğini söyledi. "Yargıtay'ın kararına göre hareket edeceğini" ifade eden Aygün, teminat göstererek geri aldıkları paranın, yatırımlar için kullanıldığını kaydetti.

Sonbaharda operasyon gündemde

Savcılık, raporların değerlendirilmesinin ardından, darbelere destek veren siyasi ve sivil aktörlere ilişkin operasyon yapılması gündeme gelecek. Kimlere yönelik operasyon yapılacağı ise raporların tam olarak değerlendirilmesinin ardından netleşecek. Savcılıktan gelen talimat üzerine, Ergenekon ve Balyoz Sanıkları ile 28 Şubat post modern darbesine destek veren paşaların, sivil toplum kuruluşlarının ve gazetecilerin hesapları mercek altına alındı. Yapılan incelemelerde ise birçok aktörün mal varlığında önemli artışlar olduğu belirlendi. Mahkeme kararıyla, söz konusu darbelere destek verenlerin de mal varlıklarına el konulması gündeme gelebilecek.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?