banner39

Fındığın kilosu 14 liraya yükseldi

Rekolte düşüklüğü sebebiyle her geçen gün artan fındık fiyatları 14 liraya yükseldi

Genel 18.09.2014, 15:39 18.09.2014, 15:39
Fındığın kilosu 14 liraya yükseldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ordu'da sezon başında serbest piyasada 10 liradan alıcı bulan kabuklu fındığın kilogramı 14 liraya kadar yükseldi.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Fındık Komitesi Başkanı Evren Enginyurt, düşük fındık rekoltesi nedeniyle fiyatların her geçen gün arttığını belirtti.

Üreticilerin yüksek fiyat beklentisinden dolayı ürünlerini pazara indirmediğini ifade eden Enginyurt, "Bu nedenle fiyatlar her geçen gün artıyor. Bu yıl fındığın fiyatını üretici belirliyor" dedi. 

Fiyatların daha da artacağını tahmin ettiklerini dile getiren Enginyurt, "Sezonu 10 liradan açmıştık. Daha sonra fiyatlar gün geçtikçe artmaya başladı. Eylül başında serbest piyasada 13 lira olan kabuklu fındığın fiyatı şu günlerde 14 lira seviyelerine kadar yükseldi. Fındık fiyatının yükselmesinde kuşkusuz en büyük etken düşük rekolte olması" diye konuştu.

Enginyurt, bunun farkında olan üreticilerin bu zamana kadar ihtiyacı kadar fındığı pazara indirdiğini anlatarak, bu yıl ilk defa üreticilerin pazara fındık indirmemek için direndiğini kaydetti.

"FİYATLARIN ARTMASINA KİMSE ŞAŞIRMASIN"

Fiyatların daha da artacağı beklentisinin olduğunu vurgulayan Enginyurt, bu nedenle pazara beklenenin altında fındığın indiğini söyledi.

Enginyurt, fındık fiyatının serbest piyasada arz talep karşısında daha da artacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bu sezon rekolte çok düşük. Fındık gibi birçok ürünü don vurdu. Bu ürünlerin fiyatlarını da takip ediyoruz. Hepsinin fiyatı neredeyse ona katlandı. Neden aynı durum fındıkta olmasın. Hiç kuşkusuz Türkiye'nin en kaliteli fındığı Ordu ve Giresun illerinde mevcut. Zaten Türk fındığı dünyada marka olmuş bir ürün. Bizim fındığımızın markası başka ülkelerin fındığı ile karşılaştırılamaz. O nedenle fındık fiyatların artmasına kimse şaşırmasın. Bu yıl fındık altın yılını yaşıyor."

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?