banner39

Fiyatları 5 firma belirliyor

Akaryakıtla ilgili kurumlardan bilgi alan ekonomi yönetimi, 50'ye yakın dağıtım şirketinin yer aldığı piyasada fiyatları 5 firmanın belirlediğini tespit etti.

Genel 03.04.2012, 07:36 03.04.2012, 09:29
Fiyatları 5 firma belirliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt fiyatlarının tavan yaptığı 2009 yılında piyasada rekabet ihlali olduğu gerekçesiyle Petrol Piyasası Kanunu gereği benzin ve motorin için tavan fiyat kararı almıştı. İki ay süren uygulamayla fiyatlarda 20 kuruşluk bir indirim sağlandı. Ancak Maliye, 20 kuruş vergi artışına giderek indirimi geri almıştı. Enerji yönetimi, akaryakıta tavan fiyat uygulaması için Rekabet Kurulu kararının gerektiği görüşünde. Yetkililer, "Tavan fiyat için Rekabet Kurulu'nun inceleme yapıp rekabete aykırı durum tespiti yapması gerekiyor. Bu tespitten sonra, EPDK tavan fiyatı gündeme alabilir." diyor. AK Parti ekonomi kurmayları da bu yönde çalışmalar yapıyor.

Zaman'ın haberine göre, EPDK, Rekabet Kurumu ile piyasa oyuncularından brifingler alarak rapor hazırladı. Buna göre, 50 akaryakıt dağıtım şirketine rağmen aynı anda aynı zamların yapılmasının serbest piyasa anlayışına ters olduğu belirtiliyor. Ayrıca ham petrol alım kontratlarının üçer aylık dönemlerle yapılmasına rağmen zamlı fiyatları anında pompalara yansıtmaları da eleştiriliyor. Örneğin 100 dolara ham petrol alan firmalar, uluslararası piyasada 115 dolara çıkan varil fiyatını anında Türk sürücülere yansıtıyor. Bu çerçevede dağıtım firmaları arasında fiyatlarda anlaşma olduğu kuşkusu uyandığı belirtiliyor. Önümüzdeki dönemde incelemeler bu yönde yoğunlaşacak. Şirketlerin fiyat birliği yapıp yapmadıkları incelenecek. Rekabete aykırı davranış tespit edilirse dağıtıcılar ağır cezalarla karşı karşıya kalacak.

Öte yandan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) 27 Mart tarihinde yaptığı toplantıya ilişkin özette, "Petrol fiyatlarına dair belirsizliklerin enflasyon görünümü üzerinde yukarı yönlü riskleri canlı tuttuğu'' belirtilerek, "Öncü göstergeler enerji fiyatlarındaki artışın mart ayında da süreceğine işaret etmektedir'' denildi. Bankanın internet sitesinde yer alan özette, enerji grubunda yıllık enflasyonun düşük bazın da etkisiyle yaklaşık 1 puan artarak, yüzde 12,60 seviyesine yükseldiği dile getirildi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?