banner15

Fransa ile Çin arasında ortak proje fonu

Çin ve Fransa, deniz aşırı ülkelerdeki ortak projeler için fon kurma konusunda anlaştı

Fransa ile Çin arasında ortak proje fonu

Çin ve Fransa, Asya ve Afrika başta olmak üzere deniz aşırı ülkelerdeki projeler için ortak fon kuracak.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, resmi ziyaret için bulunduğu Pekin'de Çinli mevkidaşı Vang Yi ile bir araya geldi. Görüşmede, Filistin-İsrail meselesi, Suriye sorunu ve terörle mücadelenin yanı sıra, Çin ve Fransa arasındaki ulaşım, nükleer enerji, vize şartlarının iyileştirilmesi ve turizm gibi konular gündeme geldi.

Vang, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin, yabancı yatırımcılara kapılarını kademeli olarak açacağını ve esneklik sağlayacağını bildirdi. Çin'in, gelişmekte olan ülkeler sınıfında olduğunu hatırlatan Vang, ülkesinin yabancı yatırımcılara yönelik uyguladığı rejimin, gelişmiş ülkeler ile kıyaslanmaması gerektiğini dile getirdi. Çin’deki yatırımcı çevresinin gelişmesi gerektiğini belirten Vang, bu gelişme kaydedildikçe ülkesinin kapısını yabancı yatırımcılara daha fazla aralayacağını vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault da, Hinkley Point Projesi'nin, Çin ve Fransa’nın ortak çalışmaları konusunda iyi bir örnek olduğuna dikkati çekerek, projenin Asya ve Afrika’daki yatırım alanları için de model oluşturduğunu bildirdi. Ayrault, iki ülkenin girişimiyle ortak fonun yakın zamanda hayata geçirileceğini ifade etti. 

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2016, 17:09
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35