banner15

Fransa ve Çin'den iklim değişikliği bildirisi

Fransa ve Çin iklim değişikliği konusunda ortak bildiri yayınladı ve ortak çalışma kararı aldı

Fransa ve Çin'den iklim değişikliği bildirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'nin Çin ziyaretinde iki ülke arasında iklim değişikliği konusunda ortak bildiri yayınlandı.

Resmi ziyaretle Çin'de bulunan Hollande, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya geldi. İki lider, Paris'te düzenlenecek iklim zirvesinde, 2020'de sona erecek sera gazı emisyonları anlaşmaları öncesindeki destek, uyum ve azaltma çabaların hızlandırılması konusunda bir çalışma programının teşviki için söz verdi.

Şi, ülkeler nezdinde iklim değişiliği üzerine ortak ancak farklı sorumluluk üstlenme konusunda ısrarını dile getirirken, Çin'in Fransa'nın ev sahipliği yapacağı zirveyi desteklediğini ifade etti. Fransa'nın yapıcı rol oynayarak Paris İklim Zirvesi'nde dengeli ve kapsamlı bir sonuca olanak sağlayacağını da söyledi.

Hollande, uluslararası toplumla iklim değişikliği konusunda Çin'in mücadele etmeye hazır olduğunu vurgularken, bu ülkenin yeni enerji alanlarında ilerleme kaydettiğine dikkat çekti.

Açıklanan ortak bildiride, iklim değişikliği üzerine birçok tarafın destekleri ve eylemlerinin gözden geçirilmesinin yanı sıra Paris'teki zirvede güven inşa ederek daha şeffaf bir sistem konusunda çağrıda bulunuldu.

Bildiride ayrıca, Paris'te varılacak anlaşmanın, dünyaya düşük karbonlu, kendini toparlayan bir iklim ve yeşil sürdürülebilir gelişmeye geçişte net mesaj verilmesinin altı çizildi.

Geçen yıl kasım ayında da, ABD Başkanı Obama'nın Çin ziyaretinde, iki ülke arasında iklim değişikliği üzerine anlaşmalar imzalanmıştı. Tarafların anlaşmasında, ABD'nin 2005'deki karbondioksit emisyon seviyelerini, 2025'te yüzde 26-28 oranında azaltma hedefine ulaşma niyetinde olduğu belirtilirken, bu oranı yüzde 28 oranında düşürmek için çaba sarf edileceği açıklanmıştı. 

Çin'in de 2030'a kadar karbondioksit salınımının azaltılması kapsamında temel enerji tüketiminde fosil kökenli olmayan yakıtların payını yüzde 20 artıracağı kaydedilmişti.

İki ülkeninde gelecek yıl Paris'te yapılacak BM İklim Konferansı'nda bir protokolün benimsenmesi adına uluslararası iklim değişikliği müzakereleri için ortaklaşa gayret göstereceği de belirtilmişti.

Paris'te aralık ayında düzenlenecek Paris İklim Zirvesin'de 190'dan fazla ülkenin temsilcileri küresel sera gazı emisyonlarının azaltılması ve iklim değişikliğinin önüne geçmek amacıyla küresel bir zirvede bir araya gelecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 08:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35