banner39

Fransa'da oruç işten çıkarma nedeni sayıldı!

Fransa'nın Gennevilliers Belediyesi, oruç tutan iki Müslüman animatörün sözleşmesini askıya aldı

Genel 31.07.2012, 17:20 31.07.2012, 17:23
Fransa'da oruç işten çıkarma nedeni sayıldı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın Gennevilliers Belediyesi, Ramazan ayında oruç tuttuğu belirlenen iki Müslüman animatörün sözleşmesini askıya aldığını açıkladı. Belediyeden yapılan açıklamada, çocukların yaz kampında eğitmen olarak çalışan iki animatörün oruçlu olmalarının çocukların güvenliğini tehlikeye düşürdüğü öne sürüldü.

Belediye, iş sözleşmesinde animatörlerin çocuklarla beraber yemek yeme ve içme şartının olduğunu ve animatörlerin buna aykırı davrandığının anlaşıldığını söyledi. Animatörlerin kamp programlarından çıkarıldıkları fakat sözleşme sürelerinin sonuna kadar maşlarının ödeneceğini belirtildi.

Kontrata çocuklarla beraber yemek yeme ve içme şartının konulmasıyla ilgili konuşan belediye yetkilisi Nicole Varet ise, 3 yıl önce de aynı durumla karşı karşıya kaldıklarını ve oruçlu bir animatörün kullandığı aracın kaza yapması sonucu birçok çocuğun yaralandığını söyledi. Varet, bu sebeple kontrata böyle bir madde eklediklerini ifade etti.

Animatörlerin avukatığını yapan Mohand Yanat ise müvekkillerinin bu duruma anlam veremediklerini belirterek, "Dini vecibesini yerine getiren bir insanın yeteneklerinin zarar görebileceği fikrine ulaşabilirsiniz?" sorusunu yöneltti.

Fransa Müslüman Konseyi İslamofobik saldırıları inceleme komisyonu başkanı Abdullah Zekri, belediyeyi ayrımcılıkla suçlayarak kınadı. Din özgürlüğün en temel hakların başında geldiğini belirten Zekri, hiçbir durumda bir kişinin dinini yaşamasının engellenemeyeceğinin altını çizdi.

Bu arada Fransa Müslüman dernekleri Cumartesi günü Gennevilliers Belediyesi önünde protesto yürüyüşü düzenleyecek.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü