Füze ihalesi için hükümetten Batı'ya suçlama

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin Çin'den füze savunma sistemi alımı teşebbüsüne müdahale eden batılı devletleri "İhaleye fesat karıştırmakla" suçladı

Füze ihalesi için hükümetten Batı'ya suçlama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, füze ihalesinin Çin'e verilmesine karşı olanların ihaleye fesat karıştırdığını söyledi.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre Ergün, 'Uluslararası baskı yapacağız diyorlar. Bu ihaleye fesat karıştırma sayılmaz mı? İhale baskı ile değil uygun teklifle alınır' diye konuştu.

Türkiye'nin hava savunma füzesi için açtığı ihaleye ABD, Rusya, Fransa ve Çin'in teklif verdiğini hatırlatan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 'Artık Türkiye parayı vereyim, en ucuza kim veriyorsa ondan alayım ile yetinemez. Teknoloji transferine ve birlikte üretime imkan veren anlaşmalar yapmak zorundayız. Çin'in sunduğu teklif teknoloji transferine imkan sağlıyor. Buna yakın bir teklifi başka ülkelerin firmaları şimdiye kadar sunmadılar' dedi. İhalenin henüz kesinleşmediğini söyleyen Ergün, Türkiye'nin Çin tercihi sonrası diğer ülkelerin tekliflerini revize etme noktasına gelmiş olmasının 'iyi bir şey' olduğunu kaydetti.

'Eğer ihtiyaçlarımızı karşılayacaksa o zaman tablo değişir' diyen Ergün, bunun dışında Türkiye'nin ihale sürecinde hiçbir baskıya boyun eğmeyeceği mesajını şu ifadelerle verdi:  "Bu bir uluslararası ihale. İhaleye fesat karıştırmanın bir sürü yollarından söz edilir. Bunlardan bir tanesi de birtakım uluslararası baskılarla ihale almak değil midir? 'Bu ihaleyi biz alacağız, bize vereceksiniz...' Peki nasıl olacak? 'Uluslararası baskı yapacağız.' Bu, ihaleye fesat karıştırma sayılmaz mı? Baskı ile ihale almak olabilir mi? İhale uygun teklifle alınır, baskı ile alınmaz. Türkiye bu konuda herkese gerekli mesajı vermiştir. Uygun teklifinizi verin birlikte yapalım... Baskıyla ihale alma gibi bir şey bugünün dünyasında geçerli değil. Pazarlık yapacaksınız, teklif vereceksiniz, uygunsa alacaksınız. Anlaşma sonrası füzeyi Türkiye'de üretmenin bir sürü yolu var. Hangi yolu seçeceğimize o zaman karar veririz. Türkiye'nin o konuda devreye girecek bir sürü mekanizması var. Roketsan'ı var, TAİ'si, MKE'si var. Çok güçlü özel savunma firmalarımız var. Onlar devreye sokulur."

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 12:08
banner53
YORUM EKLE

banner39