Füze teklifleri yenileniyor...

Türkiye'nin Çin ile görüşmelere başlaması sonuç verdi. ABD'li şirket ile Fransa-İtalya ortaklığı, Ankara'ya 'Tekliflerimizi yeniliyoruz' mesajı verdi

Füze teklifleri yenileniyor...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin ihalesini Çin'e vermeyi düşündüğü füze savunma sistemleri konusunda yeni gelişmeler yaşandığı belirtiliyor.

Akşam'ın iddiasına göre, ihalenin Çin'e verilmesine karşı çıkan ABD ve Avrupalı firmalar geri adım atıyor. İki şirketin de bu tarihi beklemeden, en kısa sürede tekliflerini yenileyecekleri konuşuluyor. Diplomatik kaynakları, yeni tekliflerin Aralık ayının başında Türkiye'ye iletilebileceğini vurguluyorlar.

ANKARA'NIN ŞARTLARI

Ankara'nın yeni tekliflere yaklaşımında 'olmazsa olmaz' iki kriteri bulunuyor. Bunlardan en önemlisi, Çin devlet şirketinin güvence verdiği 'ortak üretim ve teknoloji kullanımı' şartı. Türkiye'nin bu kararlılığını bilen ABD ile Fransa-İtalya ortaklığı, yeni tekliflerinde 'ortak üretim ve teknoloji kullanımı' konusunda 'evet' demek zorunda kalacaklar. İkinci kriteri ise fiyat ve ihale süreci oluşturacak. Çin şirketi, FD-2000 tipi füze sistemleri için 3.4 milyar dolar teklif verirken, ABD firmasının Patriotlar, Fransa-İtalya ortaklığı Eurosam'ın Samp-T tipi füzeleri için verdiği teklifler 4 milyar dolar seviyesinde olmuştu. Batılı iki şirketin de fiyat konusunda indirime gidebileceği konuşuluyor.

DAVUTOĞLU'NDAN DOLAYLI DOĞRULAMA

ABD ile Fransa-İtalya ortaklığının 'tekliflerimizi yeniliyoruz' bildirimi, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından da örtülü ifadelerle doğrulandı. Önceki gün TBMM Dışişleri Komisyonu üyelerine kapalı oturumda bilgi veren Davutoğlu'nun, "Füze konusunda ortak üretim şartı koyduk. Çin'in teklifini daha uygun bulduk, ancak son sözleşmeyi imzalamadık. Diğer firmaların tekliflerinde iyileştirmeler olacak. En iyi teklif nereden gelirse oradan alırız" dediği belirtiliyor.

31 ARALIK SON

20 Ekim'den sonra Ankara ile kurulan temasta, "tekliflerimizi yeniliyoruz" mesajı verildi. Türkiye'nin Çin'le yürütelmekte olduğu resmi sözleşme görüşmeleri 31 Aralık'a kadar devam edecek. Tekliflerini yenileme kararı veren ve bu niyetlerini Ankara'ya bildiren ABD ile Fransa-İtalya ortaklığının, 31 Aralık'tan önce, yeni tekliflerle Türkiye'nin kapısını çalması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 10:53
banner53
YORUM EKLE

banner39