banner39

G-20 zirvesinde Avrupa'ya yine euro uyarısı

Meksika'da biraraya gelen dünya liderleri euro bölgesi borç krizinin üstesinden gelinmesi için Avrupa'yı tüm gerekli tedbirleri almaya çağırdı

Genel 19.06.2012, 11:04 19.06.2012, 12:11
G-20 zirvesinde Avrupa'ya yine euro uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

G20 zirvesi için Meksika'da bir araya gelen dünya liderleri euro bölgesi borç krizinin üstesinden gelinmesi için Avrupa'yı gerekli tedbirleri almaya çağırdı.

Birçok lider sorunun çözümü için Avrupa hükümetlerini işaret ederken Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise sorunların sadece Avrupa'ya değil tüm dünyaya ait olduğunu vurguladı.

Pazar günü Yunanistan'da yapılan seçimlerde kesinti planı yanlısı Yeni Demokrasi Partisi'nin zaferi piyasaları rahatlatmaya yetmedi.

Seçimleri sol koalisyon Syriza'yı az farkla geçerek kazanan partini lideri Antonis Samaras koalisyon için görüşmelere dün başladı.

BBC Dünya Servisi ekonomi muhabiri Andrew Walker Avrupa'nın açık olarak tehlike içinde olduğunu ancak ABD ve Çin başta olmak üzere dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerinde de ekonomik problemler bulunduğunu belirtti. Hindistan ekonomisindeki gerilemenin de G20 zirvesinin gündeminde olduğu ifade edildi.

KÜRESEL ÇAĞRI

Bugün açıklanması beklenen bir ortak açıklama taslağında istihdam ve ekonomik büyüme için küresel çapta ortak hareket etme çağrısı yapılması bekleniyor.

Bu arada Çin bütçe krizi yaşayan IMF'ye 43 milyar dolar vereceği taahhüt etti.
Pazartesi günü boyunca birçok lider ayrı ayrı yaptığı açıklamalarda ekonomik krizin derhal çözülmesi gerektiği yönünde beyanlarda bulundu.

Kanada Başbakanı Stephen Harper, euro bölgesi liderlerini sorunların çözümü için yapısal reformlar yapmaya çağırdı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ise bu tür öneri ve eleştirilere karşı cevap niteliğindeki "Açıkçası, buraya demokrasi ve ekonomimizi nasıl idare edeceğimiz üzerine ders almaya gelmiyoruz" açıklamasını yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'se mali krizle karşı karşıya olan ülkelere ekonomik korumacılık politikaları için serbest bırakacak kuralları belirleme çağrısı yaptı.

ABD Başkanı Barack Obama ise korumacılığın önlenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?