banner39

G20 liderleri Avrupa'daki borç krizi ve Suriye'yi görüştü

G20 toplantılarının ikinci gününde Suriye'deki durum ve Avrupa'nın borç krizine karşı alınacak önlemler görüşüldü

Genel 20.06.2012, 09:23 20.06.2012, 10:49
G20 liderleri Avrupa'daki borç krizi ve Suriye'yi görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyanın en büyük 20 ekonomisini bir araya getiren G20 toplantılarının ikinci gününde Euro Bölgesi'ndeki krizin çözümüne yönelik öneriler masaya yatırıldı. Dünya liderleri, Avrupalı hükümetlerden borç krizine karşı daha kararlı ve ivedi adımlar beklendiği mesajını verdi.

Euronews'in bidirdiğine göre, zirve sonunda bir basın toplantısı düzenleyen Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, bankacılık alanında uygulanacak vergiler sayesinde büyümeden taviz vermeden bütçe açığıyla mücadelenin mümkün olduğunu kaydetti: "Belirli ülkelerle güçlenen işbirliği neticesinde, Avrupa'da finansal işlemler vergisini çok çabuk bir şekilde hayata geçireceğimizden umutluyum. Çabuk derken 2013'ü kastediyorum."

Meksika'nın Los Cabos kentinde düzenlenen G20 toplantılarında Suriye meselesi de liderlerin öncelikli gündem maddeleri arasındaydı. Suriye'deki krizde Esad yönetiminden yana tavır aldığı bilinen Çin'in Devlet Başkanı Hu Jintao ile görüşen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, toplantı öncesi şöyle konuştu: "Bu toplantı bize Suriye'de akan kanın durmasını ve hepimizin ümit ettiği şekilde meşru bir hükümetin iktidara gelmesini sağlayacak ortak bir yaklaşım geliştirme fırsatı verecek."

Bu arada G20'de Türkiye'yi temsilen bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Meksika'da iki gün süren temaslarını tamamlayarak Brezilya'ya geçti.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?