banner15

G20 sonuç bildirgesinde ilk kez siyasi mesaj verilecek

Zirvenin sonunda yayımlanacak olan Antalya Bildirgesi'yle G20'nin ilk kez ekonomi ve ticaret konuları dışına çıkarak siyasi bir konuda mesaj vermesi bekleniyor.

G20 sonuç bildirgesinde ilk kez siyasi mesaj verilecek

Dünya ekonomisini konuşmak üzere Antalya'da toplanan G20 liderler zirvesine Cuma gecesi IŞİD'in Paris'te gerçekleştirdiği ve 129 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırılarının ardından terörle mücadele konusu damgasını vurdu.

Zirvenin sonunda yayımlanacak olan Antalya Bildirgesi'yle G20'nin ilk kez ekonomi ve ticaret konuları dışına çıkarak siyasi bir konuda mesaj vermesi ve terörle mücadele konusunda G20 liderlerinin ortak yaklaşımını yansıtması bekleniyor.

PUTİN'DEN TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğinde gerçekleşen G20 Liderler Zirvesi'nin ilk oturumunda Paris'teki saldırılarda yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşunda bulunulurken zirvenin resmi açılışı öncesi BRICS Zirvesi'nde konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve diğer BRICS ülkeleri liderleri terörizmle mücadelede işbirliği vurgusu yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama da ikili görüşmelerinin ardından IŞİD'le mücadelenin süreceği mesajını verdi. AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Junker ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un düzenledikleri basın toplantılarında da Paris saldırıları ve IŞİD'le mücadele konuları ana gündem maddesi oldu.

RUSYA'NIN G20 ŞERPASI: TERÖRLE MÜCADELEDE YAKLAŞIMI YANSITACAK

Bu arada Rusya'nın G20 Şerpası Svetlana Lukaş, Antalya'da devam eden G20 Liderler Zirvesi'nin sonuç bildirgesinin tüm G20 liderlerinin terörizmle mücadeleye yönelik genel yaklaşımını yansıtacağını bildirdi.

Lukaş, G20 Liderler Zirvesi'nin sürdüğü Antalya'da gazetecilere yaptığı açıklamada Paris'te IŞİD'in gerçekleştirdiği terör saldırılarının ardından G20 liderlerinin bildirge üzerinde düzeltmelere gideceğini ifade ederken bildirgenin terörizmle mücadelede ayrıntılara girmeyip genel yaklaşımı yansıtacağını ifade etti.

Lukaş, "Ülkeler ya da aşırı gruplar hakkında ayrıntılı görüşler yer almayacak; bunun yerine G20 liderlerinin hepsinin paylaştığı genel yaklaşım yansıtılacak" dedi.

Lukaş, bildirgenin ayrı bir bölümünün sığınmacı sorununa değineceğini ve bu bölümde de ülkelerin üzerinde mutabık kaldığı yaklaşımların yer alacağını ifade etti. Lukaş, bildirgenin sığınmacı soruna yönelik çözümler önereceğini düşünmediğini de ifade etti.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 07:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35