banner39

G7, Putin'siz Rusya istiyor

G7 ülkesi liderlerinin Rusya'dan ziyade Putin liderliğindeki ülkenin birliğe dahil edilmesine karşı olduğu bildiriliyor

Genel 08.06.2015, 15:19 08.06.2015, 16:10
G7, Putin'siz Rusya istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batılı ülkelerin Rusya’ya ülkenin Vladimir Putin’siz olarak yeniden G-8 üyesi olma seçeneğini sunmaya hazırlandığı öne sürülüyor.

“Ozodi” radyosu Rus servisinin haberine göre Kanada Başbakanı Stephen Harper, G7 bünyesinde batı ülkeleri ve Japonya’dan oluşan yedi devlet işbirliğine Rusya’nın yeniden katılımı konusunda son noktayı koydu.

Harper, Associated Press’e verdiği bir röportajda "Ben Vladimir Putin yönetiminde Rusya’nın bu gelişmiş devletler topluluğunun bir parçası olabileceğini sanmıyorum", dedi.

ABD Dışişleri Bakanı eski yardımcısı David Kramer’e göre ise Putin’in G7 ülkeleri liderleri zirvesine davet edilmemesinin ana nedeni bu devletlerin Rusya’ya karşı siyasetinin tamamen değiştiğini gösteriyor.

Haberde daha önce G7 topluluğuna Rusya’nın ülkenin eski başkanı Başkan Boris Yeltsin'in onu zor siyasi ve ekonomik durumda desteklemek alındığı bildirildi. Bu şekilde G-8’e dönüşen dünyanın güçlü devletlerinin işbirliğinin bütün alanlarda ilerlemesi düşünülmüştü.

2000’li yılların başlarında batılı devletler Afganistan ve Irak’ta uluslararası teröre karşı sürdürüldüğü iddia edilen saldırıları başlattığında Rusya’nın onlarla beraber hareket etmesini umuyorlardı. Hatta Rusya’nın NATO’ya üyeliği bile söz konusu olmuştu.

Ancak ABD’nin eski Ukrayna Büyükelçisi Steven Pifer’e göre son yıllarda Putin Rus halkı gözünde gittikçe azalmakta olan meşruiyetini kaybetmemek için milliyetçi politikalara döndü. Rus halkının ekonomik durumunun gittikçe kötüleşmesine ve hayat standartlarının düşmesine nasıl tepki vereceği ise belirsizliğini koruyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?