banner39

Gannuşi: Radikalizm yok, demokrasi var

En-Nahda Lideri Gannuşi, yeni yapılacak anayasada demokrasinin olacağını belirtirken yapacakları anayasada laiklik kavramının yer almayacağını söyledi

Genel 07.03.2012, 13:54 07.03.2012, 14:13
Gannuşi: Radikalizm yok, demokrasi var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus devriminden sonra iktidara gelen Nahda hareketinin lideri Raşid Gannuşi,yeni yapacakları anayasa ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Cihan Haber Ajansı'na konuşan Gannuşi, hazırlamakta oldukları yeni anayasa konusunda ise “İslam’ın demokrasi ve modernizm ile çatışma içinde olmadığını vurgulayacaklarını” belirterek, “Anayasamız sadece halk iradesini yansıtacak.” dedi.

ANAYASA, SADECE HALKIN İRADESİNİ GÖZETECEK

Ülkesindeki yeni anayasa çalışmaları konusunda ise Gannuşi, “Anayasamız, Tunus halkının iradesini yansıtan bir anayasa olacaktır, başka bir toplumun iradesini yansıtan bir anayasa değil.” diyerek Tunus’un yapısına uygun bir anayasa yapacaklarının altını çizdi.

"ANAYASADA LAİKLİK MADDESİ OLMAYACAK"

Gannuşi, Nahda partisi olarak yeni anayasada İslam’ın demokrasi ve modernizmle uyumlu olduğunu göstermeye çalıştıklarını, fakat bu anayasada “laiklik ve sekülerizm” maddelerinin yer almayacağını vurguladı. Tunuslu devlet adamı, bu süre zarfında başta Türkiye ve İngiltere olmak üzere birçok ülkenin anayasasını incelediklerini; ancak yapacakları yeni anayasanın hiçbir ülkenin anayasasının kopyası olmayacağını ve Tunus’un yapısına uygun özgün bir anayasa olacağını vurguladı. Gannuşi, “Tunus’un İslami ve modern mirasının haritası çıkararak, ülkenin dokusuna uygun bir anayasa yapmayı arzu ediyoruz. Önceki (mevcut) anayasadaki olumsuz maddeleri elimine ediyoruz.” dedi.

Nahda iktidara geldikten sonra ülkedeki bir kesimin “irtica propagandası” yapmasına ilişkin ise Raşid Gannuşi, “Şu anda iktidarda Nahda partisi ve iki laik partiden oluşan bir koalisyon hükümeti var. Tunus’ta laikler ile muhafazakarlar arasındaki çekişme siyasi bir çekişmedir, itikadi bir çekişme değil.” şeklinde açıklamada bulundu.

RADİKALİZM YOK, DEMOKRASİ VAR

Batı’daki, “Nahda, ülkeyi radikalleştiriyor” yönündeki eleştirilere de cevap veren Gannuşi, “Bizim için önemli olan, anayasamızın Tunus halkının iradesini yansıtan bir anayasa olması. Eğer Batı bundan razı olursa ne güzel. Eğer razı değilse de, her ülkenin kendine ait anayasası vardır.” diye konuştu.

Tunuslu lider, bütün meclis üyelerinin, demokratik bir sistemin kurulmasında ittifak ettiklerini ve Avrupa ülkelerinin de Tunus’un demokrasiye geçişini teyit ettiklerini sözlerine ekledi.

Yeni anayasada güçler ayrılığının tesis edileceğini ve devlet erkleri arasında eşit ve dengeli bir güç dağılımının olacağını belirten Gannuşi, Nahda olarak “parlamenter sistemi” desteklediklerini; fakat meclisteki diğer grupların başkanlık sistemi ile parlamenter sistemin “karışımı” bir yapı talep ettiklerini dile getirdi.

Gannuşi ayrıca, Suriye’de Beşşar Esed rejimini destekleyen İran yönetimini eleştirdi.

"ESAD GÜNAH İŞLİYOR"

Raşid Gannuşi, İran-Suriye dayanışmasının tetikleyeceği bir mezhep geriliminden endişe ettiğini vurguladı. Suriye’deki şiddet olaylarıyla ilgili olarak, Esed rejimine sert eleştiriler yönelten Nahda lideri, “Her gün onlarca Suriyeli katlediliyor. Esed günah işliyor.” diye konuştu.

Beşşar Esed yönetiminin en kısa sürede alaşağı edilmesi gerektiğine vurgu yapan Gannuşi, bu konuda İran yönetimine eleştiriler yöneltti.

"İRAN YANLIŞ YAPIYOR"

Tahran yönetiminin, Suriye’deki mevcut rejime destek vermekle hata yaptığını vurgulayan Raşid Gannuşi, İran’ın bir “devrim ülkesi” olmasına rağmen “Suriye devrimi” konusundaki karşı tutumuyla yanlış yaptığını dile getirdi. Nahda lideri, İran’ın Suriye’de rejimin değil halkın yanında yer alması gereğine dikkat çekti.

MEZHEPÇİLİK KAYGISI

İran’ın “Esed’e destek vererek ‘Şii hilali’ni güçlendirmek istediği” şeklindeki değerlendirmeler hakkında ise Gannuşi, “İran’ın Suriye’ye mezhepçilik sebebiyle destek vermesinden kaygı duyduğunu dile getirdi. Suriye konusunda Batı’yı da eleştiren Gannuşi, “Batı’nın söz söylemekten başka bir şey yaptığını görmüyoruz.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?