Gazeteci Bünyamin Aygün özgür

Suriye'de kaçırılan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Gazeteci Bünyamin Aygün özgür

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de kaçırılan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye getiriş yaptı. Son günlerde bölgedeki gruplar arasındaki güç dengesi değişiminden sonra, 40 gün önce görev için gittiği Suriye'de kaçırılan Aygün'ün kurtarılması için MİT devreye girdi.

Ayağındaki terliklerle ülkeye girdiği görülen Aygün, Cilvegözü Sınır Kapısı'nın Suriye tarafındaki tampon bölgede gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de olduğu için çok mutlu olduğunu belirtti.

Kendisini rüyada gibi hissettiğini ve kurtulduğuna inanamadığını dile getiren Aygün, "Terlikle mi geldiniz?" sorusu üzerine "Arkadaşlar ayakkabılarımı çok beğendi, o yüzden ayakkabılarımı aldılar, terlikle gönderdiler" dedi.

Suriye'de çok zor günler geçirdiğini ifade eden Aygün, kurtarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

EL KAİDE KAÇIRDI "İSLAM CEPHESİ" ÜYELERİ KURTARDI

Suriye'de kaçırılan Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün'ün serbest kalmasında, Suriyeli muhaliflerce Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı kurulan "İslam Cephesi" üyeleri etkili oldu. 

40 gün önce görev için gittiği Suriye'de kaçırılan Aygün'ün serbest kalmasına ilişkin detaylar öğrenildi. 

Edinilen bilgiye göre, Aygün, görevli olarak gittiği Suriye'de El Kaide unsurlarınca kaçırıldı. Aygün'ün tutulduğu bölgede, El Kaide'ye karşı Suriyeli muhalif grupların bir araya gelerek kurduğu "İslam Cephesi" adındaki grup ile El Kaide'nin Suriye'deki uzantısı olan IŞİD arasında çatışma yaşandı. Çatışma sonucunda IŞİD unsurlarının bölgeyi terk etmesi üzerine, "İslam Cephesi" üyeleri Aygün'ün kurtarılmasını sağladı. 

Daha sonra MİT'in yurt dışı özel timi bölgeye girerek, güvenliğini sağladıkları Aygün'ü Suriye'den çıkardı. Aygün, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA

Aygün'ün serbest bırakılmasıyla ilgili, Başbakan Erdoğan'dan açıklama geldi.

Erdoğan, Japonya yolculuğu öncesi düzenlediği basın toplantısında, Aygün'le ilgili soruya, "Müsteşarım aradı ve 'her an arkadaşlarımız kendisini alabilir' dedi. Belki de biz hareket etmeden almış olurlar. Sonra da gerekli açıklama yapılır" dedi.

"BOŞLUKTAN YARARLANILDI"

Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila da, Aygün'ün serbest bırakılmasını NTV yayınında değerlendirdi:

"Çok sevinçliyiz. Özgürlüğüne kavuştu ve kısa süre sonra İstanbul'da olacak. Aygün'ün kurtarılması için Başbakanlık ve Dışişleri devredeydi. Temaslardan sonuçlar bekiyorduk. Son 2-3 gündür tutulduğu bölgede şiddetli çatışmalar oluyordu ve bu boşluktan yararalanarak MİT ekibi Aygün'ü kurtardı. Şu sıralarda Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan girmesi söz konusu. Süreçte katkısı bulanan herkese teşekkür etmek istiyorum. Döndüğünde öyküyü detaylı şekilde öğrenmiş olacağız.

Birkaç gün önce kısa süreli bir video görüntüsü bize ulaşmıştı. Mesajı vardı ve iyi olduğu görülüyordu. Biraz kilo vermiş gibiydi ama morali ve sağlığı iyiydi..."

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2014, 22:28
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatih
fatih - 7 yıl Önce

Uydurma bi haber olmus. Guclu(!) Devletlerin uydurdugu film senaryolari gibi. Islami cephe IŞiD e saldirmis. MiT gidip gazeteciyi getirmis. Biraz arastirmaci herkes iyi bilir ki. IŞiD ya catismaya girmeden cekilir, o da kan dokulnesin diye. Ya da sehid olana kadar savasir.

banner39