banner39

Gazeteci Nuh Köklü'nün cenazesi Ankara'da

Gazeteci Nuh Köklü'nün cenazesi, Yeldeğirmeni'ndeki törenin ardından toprağa verilmek üzere Ankara'ya gönderildi.

Genel 18.02.2015, 22:22 18.02.2015, 22:22
Gazeteci Nuh Köklü'nün cenazesi Ankara'da

Kadıköy'de arkadaşlarıyla kar oynarken camına kartopu isabet eden esnaf tarafından bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü'nün (47) cenazesi, toprağa verilmek üzere Ankara'ya gönderildi.

Köklü'nün Adli Tıp Kurumu'ndan alınan cenazesi, Yeldeğirmeni Mahallesi Karakolhane Caddesi'nde bıçaklandığı dükkanın önüne getirildi. 

Dükkanın önünde toplanan ve Köklü'nün bıçaklandıktan sonra söylediği "Ne olur bu bir rüya olsun" sözüne atıfla hazırlanan "Bu bir rüya değil, kabus" yazılı pankartı taşıyan katılımcılar, ellerinde mumlar ve Nuh Köklü'nün fotoğrafları ile çeşitli sloganlar atarak, cadde boyunca yürüdü.

Tekrar dükkanın önüne gelen grup, güvenlik şeridiyle çevrilen ve Köklü'nün fotoğraflarının da bulunduğu yere karanfiller bırakarak, mum yaktı.

Anma törenine katılan Köklü'nün eski eşi Sibel Topaktaş, burada yaptığı konuşmada, bir insanın kartopu oynarken öldürülmesinin kendisine çok saçma geldiğini ifade ederek, duygularını şöyle aktardı: 

"Dükkanı görüyorum, karşımda duruyor ve dükkana bir şey olmamış. Dükkanın sahibi 'Benim deli raporum var, 1-2 ay sonra çıkarım' demiş, diyebilmiş. Ben her şeyden önce Nuh için adalet istiyorum. O böyle ölmeyi haketmedi. Hiç kimse böyle ölmeyi hak etmez. Hayatı boyunca mücadele etti. Bu kadar pisi pisine de ölmeyi hak etmedi. Sayın Vali, başsağlığı diledi. Sağolsunlar... Ama biz bu davanın takipçisi olmalarını bekliyoruz. O adam 2 ay sonra gerçekten salıverilecekse ne olacak, ölen öldüğüyle mi kalacak? Bu ülkeyi yönetenlerin söylediklerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü bulundukları makam bunu gerektirir. Nefret söylemlerine karşı çıkmaları lazım." 

Gazeteci Köklü'nün bazı arkadaşları da anılarını paylaştı. 

Törenin sonunda bazı katılımcılar, tepkilerini dükkanın camlarını kırarak gösterdi. Bazı kadınlar da dükkanın önüne siper olarak, taşkınlığı önledi. 

Gazeteci Nuh Köklü'nün cenazesi, yoğun kar yağışı altında "Yiğidim Aslanım Burada Yatıyor" şarkısı eşliğinde karayoluyla Ankara'ya uğurlandı. Köklü'nün cenazesi, yarın öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

Törene, Nuh Köklü'nün ağabeyi Sedat Köklü'nün aralarında bulunduğu ailesi ve yakınları, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan da katıldı.

Gazeteci Nuh Köklü, dün akşam Kadıköy'de, arkadaşlarıyla kartopu oynarken camına kartopu isabet eden bir esnaf tarafından bıçaklanarak ağır yaralanmış, kaldırıldığı Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetmişti. 

Olaya ilişkin gözaltına alınan 41 yaşındaki Serkan A, adliyeye sevk edildi.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?