banner39

Gazeteciler, haberin vergisinden şikayetçi

TBMM'de temaslarda bulunan Online Medya Derneği, yetkililerden ajans haberlere uygulanan KDV oranının düşürmesini istedi

Genel 11.05.2012, 14:22 11.05.2012, 14:28
Gazeteciler, haberin vergisinden şikayetçi

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Adana Milletvekili Necdet Ünüvar'ın başkanlığında çalışmalarını sürdüren TBMM Bilişim ve İnternet Komisyonu, internet ve bilişim ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini dinliyor.

Online Medya Derneği yönetim kurulunu kabul eden Komisyon, internet medyasının problemlerini ilk ağızdan dinledi. Toplantıda Online Medya Derneğinin görüş ve önerilerini anlatan Dernek Başkanı Engin Sağ, internet ile ilgili tam anlamında bir yasal düzenleme olmadığına dikkat çekti.

Engin Sağ, "İnternet ile ilgili tam anlamıyla bir yasal düzenleme yok. Başta mahkemeler olmak üzere Devlet Kuruluşlarında farklı muamelelerle karşılaşıyoruz. Yasal düzenlemelerin konuşulduğu şu günlerde komisyonun sivil toplum örgütlerini dinlemesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz." dedi.
 
İnternet medya sitelerinin hızla kurumsallaştığını ve istihdam oluşturduğunu belirten Sağ, internet gazeteciliğinin önünü açacak tedbirlerin bir an evvel alınmasını istedi. İnternet sitelerinin en büyük gider kalemlerinden birinin ajans aboneliği olduğuna dikkat çeken Engin Sağ, ajans aboneliğinden alınan KDV’nin indirilmesini önerdi. Sağ, "Ekmekten alınan KDV yüzde 1, kitap, gazete, sinema ve tiyatrodan alınan KDV yüzde 8 ama ajans aboneliğinden alınan KDV yüzde 18. Bu oran çok yüksek. İnternet gazeteciliği desteklemek içi bu oran yüzde 1 olmalı." şeklinde konuştu.


banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?