banner39

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'ndan açıklama

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, son günlerde medyaya sızan belgelerle ilgili yaptığı açıklamada, böyle bir yöntemin kendileri tarafından kabul edilemez olduğunu vurguladı

Genel 05.12.2013, 15:06 05.12.2013, 16:48
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'ndan açıklama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'ndan yeni bir açıklama geldi. "2004 tarihli MGK kararının hükümet üyelerince de imzalanmış olması gerçeği görmezden gelinemez." denilen açıklamada, hükümetin sonraki yıllarda attığı adımların bu kararları geçersiz kıldığı vurgulandı.

Özellikle Taraf Gazetesi'nde çıkan MGK belgeleri ile fişleme belgelerden sonra alevlenen tartışmalar üzerine konuyla ilgili yapılan açıklamada "Haklı, meşru ve demokratik taleplere gölge düşürmeye matuf olmak üzere, gerginlikten istifade etmek isteyecek bu yöndeki her türlü art niyetli girişim, herkes tarafından şiddetle reddedilmeli ve lanetlenmelidir." dedi.

Vakıftan yapılan açıklama bazı bölümler şöyle:

"MGK KARARI HÜKÜMETİN SONRAKİ DEMOKRATİK ADIMLARIYLA UYUŞMUYOR"

"Camianın ilkeleri çerçevesinde faaliyet gösteren kurumların ve gönüllülerinin yanı sıra, birçok sivil toplum kuruluşunun da yurt içinde ve yurt dışında takip edilmesi, fişlenmesi ve bunlara karşı eylem planı hazırlanması gibi unsurlar içeren 2004 tarihli MGK kararının hükümet üyelerince de imzalanmış olması gerçeği görmezden gelinemez. Kararın, o dönemin anti-demokratik şartlarında sivil iktidarın isteği ve iradesi dışında imzalandığı, ancak bu kararın hükümetin daha sonraki demokratik uygulamalarıyla örtüşmediği görülmektedir. Bu noktadan hareketle anti-demokratik dönemden kalma eski Türkiye’yi hatırlatan bütün mevzuatın bir kez daha gözden geçirilip, temel hak ve özgürlüklerle uyumlu hale getirilmesi önem arz etmektedir."

"MGK KARARINI ÇAĞRIŞTIRAN UYGULAMALAR"

"Dershanelerin yasaklanma teşebbüsünden kamudaki fişlemelere; medyada yer alan bürokrasideki tasfiyelere kadar, söz konusu MGK kararını çağrıştıran uygulamaların olması kaygı vericidir."

"Bünyesinde birbirinden farklı siyasi anlayışlara sahip gönüllüler bulunan Camia, gönüllülerine herhangi bir siyasi parti ya da aday yönlendirmesi yapmaz. Özellikle son günlerde hedef gösterici ve tercih belirleyici yaklaşımlar tamamen hayal ürünüdür. Dolayısıyla seçimlerde herhangi bir partinin alacağı netice, parti politikaları ve halkı ikna kabiliyetine bağlıdır."

"GAYR-İ AHLAKİ YÖNTEMLERE KARŞIYIZ"

"Seçim sath-ı mailine girdiğimiz bu günlerde, camianın hayatın her alanında olduğu gibi siyasette de her türlü gayr-i ahlaki ve gayr-i meşru yönteme karşı olduğu aşikardır.

Önceki seçimler arefesinde denenmiş olan özel hayatın mahremiyetini ihlal edici ahlakdışı metod ve girişimlerin, tekrar denenebileceğine dair endişe verici işaretler görülmektedir. Haklı, meşru ve demokratik taleplere gölge düşürmeye matuf olmak üzere, gerginlikten istifade etmek isteyecek bu yöndeki her türlü art niyetli girişim, herkes tarafından şiddetle reddedilmeli ve lanetlenmelidir. Ayrıca meşru taleplerin gündeme getirilmesinde kullanılan üslup rencide edici, haksız duruma düşürücü olmamalıdır."

banner53
Yorumlar (1)
ömer faruk 8 yıl önce
Bu düşünme dünya ile ahiret arasındadır. Zaten her işimiz dünya ile ahiret arasında değilmidir? Bu ülkenin islami vicdanları 2004 yılından beri her yapılanı belki tasvip etmeyebilir ama baştakilerin en çok sizin işinize yaradığını çok iyi biliyorlar. Onun için bu nankörlüğünüzü seçimde tepkileriyle göreceksiniz. O zaman ne kadar (büyük!!) olmadığınızı göreceksiniz. Titreyin ve kendinize gelin, yoksa şeytan yaptırdığı şeyle sizi başbaşa bırakıverir.
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?