Gazi Üniversitesi'nde muharrem iftarı

Milli Savunma Bakanı Yılmaz Kerbela olayıyla ilgili, "Biz diyoruz ki İmam Hüseyin'e (yaşasaydın bugün yanındaydık ama şimdi de yolundayız) Gerçek galip, hakkın yolunda yürüyenlerdir" dedi.

Gazi Üniversitesi'nde muharrem iftarı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kerbela olayıyla ilgili, "Biz diyoruz ki İmam Hüseyin'e (yaşasaydın bugün yanındaydık ama şimdi de yolundayız)" dedi.

Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Merkezi tarafından, Gazi Kültür Merkezi'nde ilk kez muharrem orucu iftarı verildi.

İftara katılan Bakan Yılmaz, yaptığı konuşmada, muharrem ayının Hz. Hüseyin'in Kerbela'da şehit edildiği ay olduğunu anımsattı.

"Haksızlık karşısında susanın dilsiz şeytan" olduğunu ifade eden Yılmaz, "İmam Hüseyin, tek başına ve canı pahasına da olsa haksızlık karşısında susulmayacağını göstermek için şehit oldu. Biz niye buradayız. Biz de diyoruz ki İmam Hüseyin'e (yaşasaydın bugün yanındaydık ama şimdi de yolundayız). Gerçek galip, hakkın yolunda yürüyenlerdir" diye konuştu.

Yılmaz, Sezai Karakoç'un bir şiirinden, "Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır/Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır/Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır/Sırların sırrına ermek için sende anahtar vardır/Göğsünde sürgününü geri çağıran bir damar vardır/Senden ümit kesmem kalbinde merhamet adlı bir çınar vardır/Sevgili, en sevgili, ey sevgili" dizelerini okudu.

Rahmetle anılanların kıyamete kadar ölmeyeceğini belirten Yılmaz, "O savaşın galibi İmam Hüseyin'dir, biz de bunu ispatlamak için buradayız. Bizim millet olarak bir olmamız, diri olmamız, iri olmamız gerekiyor. 76 milyon ile bir kardeş olmamız lazım" dedi.

Yılmaz, bu tür etkinliklerin milletin birlik ve beraberliği için daha büyük katkıda bulunmasını diledi.

"BU ZENGİNLİĞİ HEBA ETMEMEMİZ LAZIM"

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber de ehlibeyte sevgi ve saygılarının çok büyük olduğunu söyledi.

Muharrem ayının mübarek bir ay ve matem ayı olduğunu kaydeden Büyükberber, "Biz et ve tırnak gibiyiz, ayrılmamız mümkün değil. Bu zenginliği hakikaten heba etmememiz lazım. Bu kültür zenginliğinin değerini bilmemiz lazım. Böyle etkinliklerle inşallah birlik ve beraberliğimiz daha da perçinlenir" diye konuştu.

Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Velİ Araştırma Merkezi Müdürü Hüseyin Gümüş de Kerbela olayının mazlumun zülme karşı duruşunu barındırdığını dile getirdi.

Kerbela'da yaşananlar nedeniyle 14 asırdır göz yaşı döküldüğünü vurgulayan Gümüş, Hz. Hüseyin ve arkadaşlarının bu acı olayla gönüllerde taht kurduğunu belirtti.

Kerbela ve muharrem ayının birlik günü olduğunu bildiren Gümüş, şunları kaydetti:

"Hepimize düşen vazife, onu doğru okumak ve anlamaktır. Hz. Hüseyin'i doğru anlamak ve Hüseyince yaşamaktır. Bugün bize düşen birlik, beraberlik, sevgi, saygı, muhabbet ve hoşgörüye çevirmektir. Temennimiz de aşure günlerinin, muharrem oruçlarının birleştirici maya olmasıdır. Yeni Kerbelaların yaşanmaması için ortak bir dile ve inanca ihtiyacımız vardır."

Programa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Durmuş Yılmaz, Alevi inanç önderleri, dernek ve vakıf temsilcileri de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 09:31
banner53
YORUM EKLE

banner39