banner15

Gazprom, Türk Akımı için taahhüt bekliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak ile görüşen Gazprom CEO'su, Türk akımı için net bir taahhüt beklediğini söyledi

Gazprom, Türk Akımı için taahhüt bekliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazprom CEO'su Aleksey Miller, Gazprom'un, Ankara'dan Türk Akımı Projesi'nin yakın zamanda iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik net bir taahhüt beklediğini söyledi.

Miller, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rus enerji devi Gazprom'un, Ankara'dan Türk Akımı Projesi'nin yakın zamanda iyileştirilmesi ve geliştirilmesine yönelik net bir taahhüt beklediğini ifade etti.

Rus enerji şirketi Gazprom, Türk Akımı projesiyle ilgili izinlerin verilmesine ilişkin prosedürün en kısa sürede tamamlanması konusunda Türkiye ile anlaşma sağlandığını duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, dün Rus enerji şirketi Gazprom'un Üst Yöneticisi (CEO) Aleksey Miller ve beraberindeki heyeti kabul etmişti. Gazprom'dan yapılan görüşmeyle ilgili açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Türk Akımı'nın izin prosedürünün en kısa sürede tamamlanması konusunda mutabakata varıldığı belirtildi.

Miller'a göre, Türk Akımı Projesi için öngörülen yol haritası ekim ayında son şeklinde alacak.

'GAZPROM, TÜRK AKIMI PROJESİNE SAĞLAYABİLECEĞİ KATKILAR ÜZERİNE ÇALIŞIYOR'

Miller, konuya ilişkin açıklamasında, birkaç ay içnde, yol haritası üzerinde uzlaşmaya varılacağını, hükümetlerarası anlaşmanın hazır olacağını ifade ederek "Gazprom, Türk Akımı Projesi için güç üretiminde sağlayabileceği katkılar üzerine çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

Rusya doğalgazının Karadeniz bağlantısıyla Türkiye'ye aktarılması üzerine planlanan Türk Akımı Projesi, Rus-Su-24 uçağının Kasım 2015'te düşürülmesinin ardından askıya alınmış, akabinde Türkiye'nin Rusya'dan özür dilemesiyle birlikte yeniden gündeme alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2016, 10:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48