banner15

Gazze gemisi Somali yolunda

İHH'nın Gazze isimli 3 bin tonluk yardım gemisi, Somali'ye doğru yol almak için Zeyport Limanı'ndan Pazar günü demir alacak.

Gazze gemisi Somali yolunda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Somali'ye insani yardım malzemesi götürecek olan ''Gazze'' adlı ''Somali Yardım Gemisi'', yükleme işlemleri tamamlandıktan sonra Pazar günü Zeyport Limanı'ndan yola çıkacak. 

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfınca organize edilen yardım kampanyası kapsamında içerisinde un, şeker, mama, pirinç, mısır, makarna ve süt tozu gibi gıda maddelerinin yanı sıra medikal malzemeler de bulunan 3 bin tonluk yardım gemisi, Somali'ye doğru yol almak için Zeyport Limanı'ndan Pazar günü demir alacak. İstanbul'dan ayrıldıktan sonra Mersin Limanı'ndan da yardım malzemelerinin yükleneceği gemi, Süveyş Kanalı'ndan geçerek Somali'nin başkenti Magodişu'ya ulaşacak. 

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, İHH kurulduğundan bugüne birçok afet ve savaş bölgesinde yardım amaçlı bulunduklarını, ilk defa bu kadar sayıda insanın açlıktan ve susuzluktan kaçtığına şahit olduklarını söyledi. 

Afrika'da binlerce insanın yemek bulamadığı için vefat ettiğini, çocuklarını kaybettiğini ifade eden Yıldırım, ''Afrika aslında tarihinde birçok medeniyeti içinde barındırmıştır. Afrika'nın bu hale gelmesinin sebebi sömürgedir. Yani parayı elinde tutan güçlerdir. Yoksa Afrikalı insanın aklı ve zekası çoğu yerde beyaz insandan ileridir. Kendi ülkesinde tarım yaptığı zaman, hayvancılıkla uğraştığında, sanayisini kurduğunda o verimli topraklar sadece Afrika'ya değil, dünyaya yeter'' diye konuştu. 

Sömürgecilik mantığı nedeniyle bugün Afrikalı insanlarda çalışma kültürünün unutturulma gayreti içine girdiğini dile getiren Yıldırım, Afrika'nın birçok bölgesinde insanların yemek bulamadığı için açlıktan öldüğünü ifade etti. 

Türkiye'de devletin, milletin, sivil toplum kuruluşlarının el ele vererek Afrika halkının yanında olduklarını anlatan Yıldırım, ülkenin birçok ilinde yardım kampanyalarının düzenlendiğini ve bu yardımları Somali'ye götürme gayreti içine girildiğini söyledi. 

İHH olarak 10 yıldır Afrika'da, özellikle Somali'de çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirten Yıldırım, burada su kuyuları açtıklarını, 10 bini aşkın yetimin ihtiyaçlarını karşıladıklarını dile getirdi. 

Somali'de Zemzem Fauntain adıyla bir dernek kurduklarını ve ülkenin bütün ücra köşelerine ulaşmaya çalıştıklarını ifade eden Yıldırım, ''Sadece Kenya'nın sınırında mültecilerin ihtiyaçlarını karşılamak da yeterli değil. Asıl olan o yürüyüş anında kuraklıktan kaçan, bir anda 10 çocuğundan 8'ini kaybeden Somali'nin yanında olmaktır'' dedi. 

Birtakım batılı güçler nükleer atıklarını Somali kıyılarına getirdiği için, ülkedeki insanların balıkçılık yapamadıklarını, tepki olarak korsanlık yapmaya başladıklarını anlatan Yıldırım, ''Eğer batı elini Somali'den çekerse, orada ne korsanlık kalır, ne de açlık kalır. Somali, Somali halkınındır'' diye konuştu. 

PAZAR GÜNÜ DEMİR ALACAK

Yıldırım, yardım malzemelerini yükleme işlemleri devam eden ''Gazze'' adlı geminin Pazar günü yola çıkacağını söyledi. 

Geminin Mersin Limanı'na uğrayacağını, yükünün bir kısmını da bu ilden alacağını anlatan Yıldırım, 3 bin tondan fazla yükün bu gemide olacağını, içinde un, şeker, mama, pirinç, mısır, makarna ve süt tozu gibi gıda maddelerinin yanı sıra medikal malzemelerin de bulunacağını belirtti. 

''Mavi Marmara'' gemisiyle birlikte Gazze'ye giden geminin, Somali'de yükünü boşalttıktan sonra Kuveyt'e, Umman'a ve Bahreyn'e gideceğini, buradan da yardım malzemelerini alacağını söyleyen Yıldırım, gelecek hafta içinde 4 bin tonluk yardım malzemesini Somali'ye ulaştıracak ikinci gemiyi yola çıkaracaklarını ifade etti. 

Yıldırım, bu kampanya ile 50 milyar TL'lik bir yardımı öngördüklerini kaydetti. 

Bülent Yıldırım'ın, yardım kampanyası dolayısıyla düzenlediği basın toplantısına Somali'den Türkiye'ye gelen ve eğitimlerini burada sürdüren Somalili gençler de katıldı. 

9 ay önce Türkiye'ye gelen ve gelecek eğitim yılında Kayseri İmam Hatip Lisesinde öğrenim görecek olan 18 yaşındaki Ahmet Muhammed adlı Somalili genç, Türk insanının ülkesine yardım elini uzatmasından dolayı çok mutlu olduğunu dile getirdi. 

Somali'deki insanların çok zor şartlar altında yaşamlarını sürdürdüklerini, açlık nedeniyle hayatlarını kaybettiklerini belirten Muhammed, yardımlar sayesinde yaşamlarının eskiye göre daha iyi duruma geldiğini ifade etti. 

Muhammed, tüm ailesinin ve akrabalarının Somali'de olduğunu ve zaman zaman onlarla görüştüğünü söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 17:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35