banner39

Gemi kazalarında en çok erkekler kurtuluyor

Önce kadınlar ve çocukların kurtarılması gerektiğine dair bir kural bulunmasına rağmen gemi kazalarında uygulanmıyor ve erkekler daha çok hayatta kalıyor

Genel 31.07.2012, 10:48 31.07.2012, 10:48
Gemi kazalarında en çok erkekler kurtuluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gemi kazalarında kadın ve çocuklara göre, daha çok erkeklerin hayatta kaldığı tespit edildi. Bunun nedeninin de "önce kadınlar ve çocuklar" kuralının uygulanmaması olduğu belirtildi.

Uppsala Üniversitesi bilim adamları, tarihteki 18 büyük gemi kazasını inceledi. Erkeklerin hayatta kalma şansının kadınlara göre iki kat fazla olduğunu tespit eden bilim adamları, çocukların kurtulma şansının ise çok düşük olduğunu kaydetti.

Sadece 1912'deki Titanic ve 1852'deki Birkenhead kazalarında hayatta kalan kadın ve çocukların yüzdesi, erkeklerinkinden yüksek oldu. Titanic battığında kadın ve çocukların yüzde 70'i, erkeklerin ise sadece yüzde 20'si kurtuldu.

Bilim adamları Mikael Elindera ve Oscar Erixson, bunda, kaptanın müdahalesinin etkili olduğunu, onun sayesinde önce kadın ve çocukların gemiden ayrıldığını bildirdi.

Bilim adamları, istisnalar dışında gemi kazalarında önce mürettebatın canını kurtarmaya çalıştığını, dolayısıyla hayatta kalma oranlarının yüksek olduğunu, gemiyi ilk terk edenin kaptan olmasının da sık görüldüğünü belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?