banner39

Genelkurmay şehit ailelerini ağırladı

Genelkurmay Başkanlığı, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla şehit ailelerini Genelkurmay Karargahında ağırladı.

Genel 18.03.2015, 18:38 18.03.2015, 18:38
Genelkurmay şehit ailelerini ağırladı

Genelkurmay Başkanlığı, farklı illerden, asker, polis, köy kurucusu, öğretmen ve Dışişleri Bakanlığı personelinin de aralarında bulunduğu 27 şehidin 51 yakınını Ankara'ya davet etti.

Gazi Orduevinde ağırlanan aileler, sabah saatlerinde Anıtkabir'i ziyaret etti. Daha sonra Genelkurmay karargahına geçen şehit aileleri, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Genelkurmay Genel Sekreteri Tümgeneral Muharrem Metin Özbek tarafından karşılandı. Şehit ailelerinin ziyareti dolayısıyla karargaha "Yuvanıza Hoşgeldiniz" yazılı Genelkurmayın farklı birliklerin fotoğraflarının bulunduğu afiş asıldı.

Orgeneral Güler, tek tek ilgilendiği şehit yakınlarından şehit öğretmen Engin Eker'in 78 yaşındaki annesi Feride Eker'i elini öptü.

Şehit yakınları, daha sonra, Genelkurmay Destek Kıtaları Grup Komutanlığındaki mehmetçik yemekhanesinde askerlerle aynı masada öğle yemeği yedi. Orgeneral Güler ile komutanlar, yemekte, şehit aileleri ve erlerle sohbet etti, bir ihtiyaçları olup olmadığını sordu.

Davetliler, yemeğin ardından karargahtaki Atatürk Kültür Sitesi'nde düzenlenen anma törenine katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Çanakkale zaferinin 100. yılı dolayısıyla hazırlanan "Çanakkale: Bir Ulusun Yeniden Doğuş Destanıdır" filmi izlendi.

Davetliler adına konuşan Şehit Piyade Üsteğmen Halil Durmaz'ın eşi Hülya Durmaz, bu topraklar için şehit olan birçok kahraman gibi kendi yakınlarına da şehadet mertebesinin nasip olduğunu söyledi.

Durmaz, şehit aileleri olarak ülkenin birliği, bütünlüğü ve huzuru uğruna dün olduğu gibi bugün de her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Prof. Dr. İbrahim Ethem Atnur'un konuşmacı olarak davet edildiği "Yüzüncü Yılında Çanakkale Muharebeleri ve Atatürk" konferansını izleyen şehit aileleri, daha sonra, Şef Mustafa Çetiner yönetimindeki Genelkurmay Armoni Mızıkası ve Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Lisans Korosu'nun seslendirdiği "Şehitler Ölmez Orotoryosu"nu dinledi.

Sanatçılar Oktay Kaynarca, Kerem Alışık ve Orhan Kılıç'ın Çanakkale Savaşı'nda yaşanan bazı olayları anlattığı, TSK Foto Film Merkezi Komutanlığı tarafından hazırlanan kısa filmi izleyen bazı davetliler gözyaşlarını tutamadı.

Daha sonra salondakilere hitap eden Orgeneral Yaşar Güler, şehitlerin vatanın bölünmez bütünlüğü ve milletin birliği uğruna canlarını feda ettiklerini belirterek, "Aziz şehitlerimiz, bugün Türk milletinin varlığının, özgürlüğünün ve bağımsızlığının temelidir. Bu nedenle onlara ebediyen şükran borçluyuz. Siz şehit aileleri ise yüce Türk milletinin en değerli gurur kaynağı ve emanetisiniz" dedi.

Orgeneral Güler, şöyle devam etti:
"Aziz şehitlerimiz, sizler Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığına uzanan her türlü tehdide karşı iman dolu göğsünüzü siper ettiniz. Allah katında şahadet mertebesiyle, bizlerin kalbinde ise eşsiz kahramanlığınızla en müstesna yeri aldınız. Birlik ve bütünlüğümüzün, yurt sevgimizin, bağımsızlık ve özgürlüğümüzün ölümsüzleşen abideleri olan sizler her zaman vefa dolu gönlümüzde yaşayacaksınız.

Yurdumuzun her köşesinde milletimizin bağımsızlığı için mukaddes kanlarınızı dökerek renklendirdiğiniz şanlı bayrağımızı bizlere emanet ettiniz. O bayrak ki bu milletin son ferdi sizlerin katına ulaşmadan hiçbir zaman inmeyecek."

Orgeneral Güler ve eşi Demet Güler, konuşmanın ardından şehit yakınlarına hediye verdi. Davetliler daha sonra, "Birinci Dünya Savaşı'ndan Günümüze Türk Ordusu" konulu fotoğraf sergisini gezdi.

"BABAMI 11 AYLIKKEN KAYBETTİM"

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Şehit Piyade Er Sefer Karakuş'un kızı Kadife Karakuş, organizasyon dolayısıyla Genelkurmay Başkanlığına teşekkür etti.

Karakuş, Genelkurmay'ın hiçbir şekilde ayrım yapmadan köy koruyucusundan öğretmenlere tüm şehit yakınlarını bir araya getirdiğini söyledi. Gözyaşlarını tutamayan Kadife Karakuş, "11 aylıkken babamı kaybettim. Ne sesini duydum, ne herhangi bir anım oldu. Böyle bir ortamda bulunmak çok mutluluk verici. Babamın da sizler gibi komutanlarının karşısına geçip 'emredin' diye bağırdığını biliyorum. Hepsi benim babam gibiler" diye konuştu.

Şehit Öğretmen Engin Eker'in annesi Feride Eker de karargahta çok iyi karşılandıklarını belirterek, "Allah vatanımızdan, milletimizden razı olsun. Kimsenin evladı şehit olmasın. Evlat acısı çok acı. Başka bir şeye benzemiyor. Biz 23 seneden beri bunu taşıyoruz. Allah geride kalanlara sağlık sıhhat versin" dedi.

Şehit Korucu Mehmet Cüci'nin eşi Güle Cüci ise Kürtçe verdiği röportajda davetten dolayı Genelkurmay yetkililerine teşekkür etti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?