banner39

Genelkurmay'dan '12 Eylül' cevabı gelmedi

Genelkurmay Başkanlığı, 12 Eylül darbesiyle ilgili olarak darbe planı olarak hazırlanan "Bayrak Darbe Planı"nı soran mahkemeye cevap vermedi

Genel 06.04.2012, 14:43 06.04.2012, 14:43
Genelkurmay'dan '12 Eylül' cevabı gelmedi

Genelkurmay Başkanlığı, 12 Eylül Darbe Planı olarak bilinen Bayrak Harekat Planı'yla ilgili Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin sorusuna cevap vermedi.

12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılanmasına Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde üçüncü günde devam ediliyor. Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, müdahil taleplerini dinliyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na işkence iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturmalar ile Evren ve Şahinkaya hakkında ayrıca işkence ve kötü muamele ile ilgili yürütülen soruşturmalar hakkında 59 il ve ilçe savcılıkları tarafından yetkisizlik-görevsizlik kararları gönderildi. Ayrıca görevsizlik kararıyla gönderilen dosyalarda ilgili Cumhuriyet savcılıkları; Evren ve Şahinkaya hakkında tespit edilecek kötü muamele, işkence ile adam öldürme, işkence altında gözaltında kaybolma hakkında soruşturma yapılacağı; belge, bilgi, tanık gibi delilleri söz konusu görevsizlik kararı verilen dosyalara sunmalarının faydalı olacağı üst yazıda belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı'na 1979-1980 döneminde görev yapan komutanlara ilişkin yazılan yazıya olumlu ve MİT'e yazılan yazıya olumlu cevap verildi. Maraş, Çorum ve Sivas olaylarına ilişkin bir klasör dosya gönderildi. MİT ve Milli Savunma Bakanlığı, 1 Mayıs olaylarıyla ilgili mahkemeye rapor gönderdi. Başbakanlık MİT Müsteşarlığı, işkencelere ilişkin belgeler ve görüntü kayıtlarının bulunmadığını bildirdi. Mahkeme Başkanı Süleyman İnce, gönderilen belgeler arasında davayı bir yöne sevk edecek bir belgeyi göremediğini ifade etti.

HSYK'dan 12 Eylül darbesi döneminde görevden atılan hakim ve savcı bulunup bulunmadığına ilişkin soruya iki adet karar örneği gönderildiği açıklandı. MEB ise arşiv sistemi gereği arzulanan cevabı veremediklerini bildirdi. Adalet Bakanlığı, cezaevlerinde işkence olup olmadığına ilişkin kurum arşivinde bir bilginin bulunmadığını ifade etti. Jandarma Genel Komutanlığı'nda işkenceyle ilgili bilgi, belge bulunmadı. Genelkurmay Başkanlığı, mahkemeye 'Bayrak Harekatı'yla ilgili cevap vermedi. YÖK de yargı kararı olmadan çıkarılan akademisyenin olup olmadığına ilişkin soruya cevap vermedi.

Avukat Ömer Kavili ise MİT görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

 

 

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?