Genelkurmay'dan CHP'li vekile çok sert tepki

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, CHP'li bir vekilin Genelkurmay Başkanı hakkındaki sözlerine çok sert tepki gösterildi

Genelkurmay'dan CHP'li vekile çok sert tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanlığı, CHP'li bir milletvekilinin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel hakkında sarf ettiği "Cemaatin imamı" şeklindeki ifadelere çok sert tepki gösterdi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün, "Genelkurmay'ın imamı da Necdet Özel' mi?" diye Twitter'dan attığı mesaja göndermede bulunulan açıklamada, "Diğer taraftan, bazı kişilerin basın özgürlüğü ve dokunulmazlık zırhına bürünerek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi kişiliğine, onun şerefli ve saygın mensuplarına yönelik olarak yaptıkları haksız, mesnetsiz, acımasız ve her türlü sorumluluktan uzak ithamlarının tahammül sınırlarını aştığını yüce milletimiz ile paylaşmayı görev kabul ediyoruz." denildi.

Genelkurmay'dan yapılan açıklama şöyle:

27 Aralık 2013 tarihli basın açıklamamızda belirtildiği şekilde; Türk Silahlı Kuvvetlerinin bazı mensupları ile ilgili yürütülen soruşturma ve davalara yönelik, "Hukuk Devleti Olma"nın gereği olarak, yargılamayı etkileme niteliğinde olabilecek beyanlardan kaçınılmış; sadece yetkili makamlarla görüş ve düşünceler paylaşılmış, tekliflerde bulunulmuş, sonuçları beklenilmiş ve bu nedenle süreç içerisinde herhangi bir adli işleme başvurulmamıştır.

Ancak siyasi bir şahsiyetin basında yer alan ifadeleri üzerine, kurumsal ve insani görev ve sorumluluğumuzun gereği olarak, önce yazılı bir açıklama ile kamuoyu bilgilendirilmiş ve aynı gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına “suç duyurusu” yapılmıştır.

Suç duyurusunun amacı; ortaya atılan iddiaların araştırılması, durumun aydınlanması, kamuoyu vicdanında beliren rahatsızlıkların giderilmesi, adalete olan güvenin tesisi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve mensuplarının hak, hukuk, haysiyet ve onurlarının korunmasıdır.

Yukarıda belirtilen amacın tahakkuku ilgili mercilerden talep edilmiş; bunun dışında yargı süreci ve sonuçları ile ilgili değerlendirme ve yorumlarda bulunulmamış, hiçbir kişi/kişiler, kurum/kuruluşlar hedef alınmamıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri her zaman hukukun üstünlüğüne vurgu yaparak güncel tartışmaların dışında kalma gayreti içinde olmuş ve kurumsal sorumluluğunu örnek bir tarzda yerine getirmiştir.

Diğer taraftan, bazı kişilerin basın özgürlüğü ve dokunulmazlık zırhına bürünerek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi kişiliğine, onun şerefli ve saygın mensuplarına yönelik olarak yaptıkları haksız, mesnetsiz, acımasız ve her türlü sorumluluktan uzak ithamlarının tahammül sınırlarını aştığını yüce milletimiz ile paylaşmayı görev kabul ediyoruz.

Milletvekili olan bir kişinin sarf ettiği yakışıksız sözler esefle karşılanmış, konu ile ilgili hukuki süreç başlatılmıştır.

Yüce Türk Milletinin gözbebeği Silahlı Kuvvetlerde; yüreği vatan ve millete hizmet aşkı ile dolu, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bekasına, yüce milletinin huzur ve güvenliğine kendisini adamış, “İnsan Haklarına ve Demokratik Düzen”e saygılı kişiler/komutanlar vardır. Yüce milletimizin bağrından çıkmış olan Türk Silahlı Kuvvetlerinde bilinen ve ima edilen unvan ve sıfatta kişi/kişiler bulunmamaktadır. Yasa dışı faaliyeti tespit edilen personel hakkında yasal işlem tereddütsüz uygulanmaktadır.

Ayrıca, Genelkurmay Başkanlığının geçen hafta Hatay’da yaşanan olayla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır."

AYGÜN'ÜN MESAJINDA NE VARDI?

CHP'li Hüseyin Aygün'den Türk Silahlı Kuvvetleri'yle ilgili kendi Twitter hesabından mesajlar atmıştı. Aygün, resmi Twitter hesabından AK Partili Mehmet Ali Şahin'in "Yargıtay imamı" sözlerine atıf yaparak, ""TSK'nın imamı da Orgeneral Özel mi" mesajı yazmıştı.

Aygün, Twitter hesabından “Yargıtay’ın, emniyetin imamı var. Kim olduklarını sağır sultan bile duydu. Hâlâ duymayan varsa, Hanefi Avcı’nın Haliç’te Yaşayan Simonlar kitabını alsın okusun. Soru artık şu; Ordunun, yani TSK’nın imamı kim?” mesajları atmıştı. TSK’nın “eski imamı” olarak eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ü işaret eden Aygün, “Peki ama bugünkü baş imam kim?” diye sormuştu. Ardından bu soruyu, yine kendisi cevaplayan Aygün, “Necdet Özel mi? 6 yıldır dut yemiş bülbül gibi kumpası seyretmişti muhterem, AKP’ye bugüne kadar hizmet etti, herhalde ‘baş imamı’ en iyi o tanıyordur” ifadesini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 13:52
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
seracettin
seracettin - 7 yıl Önce

METEHAN'IN KURDUĞU ORDUMUZUN ASKERLERİNE DÜŞMAN OLANLAR;DÜŞMAN ASKERLERİDİR.BU SEVİYESİZ BAŞKOMUTAN NECDET ÖZEL'İN AYAK TIRNAĞI BİLE OLAMAZLAR.ZAMANI GELİNCE BUNU ÖĞRENİRLER...

banner39