banner39

Genelkurmay'dan Silivri'ye düzenli ziyaret

Genelkurmay Başkanlığı üst düzey subayların her çarşamba öğleden önce TSK’ya ait sivil araçlarla ve sivil olarak cezaevine gittiği iddia edildi.

Genel 09.03.2011, 06:58 09.03.2011, 07:33
Genelkurmay'dan Silivri'ye düzenli ziyaret

Genelkurmay Başkanlığı’nın “Hükümeti cebren ıskat veya vazife görmekten cebren men etmeye teşebbüs etmek”ten yargılanan ve Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Balyoz Darbe Planı davası sanıklarını düzenli olarak ziyaret ettiği ortaya çıktı.

Bazı muvazzaf general ve amirallerin her çarşamba öğleden önce TSK’ya ait sivil araçlarla ve sivil olarak cezaevine gittiği iddia edildi. 

TUTUKLAMALARDAN SONRA BAŞLADI

Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında tutuklanan muvazzaf general ve amiralleri Hasdal Askeri Cezaevi’de Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ile Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanları ziyaret ederken, emekli general amerallerin de unutulmadığı ortaya çıktı. Geçen yıl Silivri’ye bir dizi ziyaret yapan general seviyesindeki Genelkurmay heyetinin, Balyoz’da son tutuklamaların ardından Silivri ziyaretlerine yeniden bayladıkları öğrenildi.

GÖZ VE KİMLİK KAYDI İLE GİRİYORLAR

Komutanların Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan izin alarak, her Çarşamba öğleden önce TSK’ya ait sivil araçlarla ve sivil kıyafetle cezaevine gittikleri belirtildi. Cezaevine girerken kimlik bilgilerini ve adreslerini bırakan komutanların Türkiye’de ilk kez L Tipi cezaevlerinde uygulanan göz tanıma sistemine de kayıt yaptırdıkları öğrenildi. Komutanların iris tanıma sistemiyle göz taramaları yapılıyor. Böylece kimlik bilgileri gözlere işlenmiş oluyor. Komutanlar her ziyarete gittiklerinde gözlerini okuyucuya göstererek içeri giriyor.

CAM ARKASINDA 45 DAKİKA GÖRÜŞME

star’ın ulaştığı bilgilere göre, son YAŞ’ta Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığından Kara Harp Akademisi Komutanlığına atanan Tümgeneral Metin Gürak, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğamiral Mustafa İptaş, Gölcük Tersane Komutanı Tuğamiral Nurhan Kahyaoğlu’nun da aralarında bulunduğu 30’u aşkın subay Silivri’yi ziyaret ediyor. Öğleden önce 45 dakika kapalı şeffaf cam ardında telefonla sanıklarla görüşen rütbelilerin, sanıkların morallerini yüksek tutmaları yönünde telkinlerde bulundukları ve ve “yanınızdayız” mesajı verdikleri belirtildi. Sanıklar ile muvazzaf komutanlar arasındaki bu görüşmelerin tamamının kayıt altına alındığı öğrenildi.

Her cezaevine ayrı bir komutan gidiyor

Tümgeneral Metin Gürak, Tümgeneral Bülent Dağsalı ve Tümamiral Halit Özkoç, Tuğamiral Mustafa İptaş ve Tuğamiral Nurhan Kahyaoğlu’nun da aralarında bulunduğu üst düzey rütbelilerin 5 No’lu Cezaevi’ni ziyaret ettikleri kaydedildi. 5 No’lu Cezaevi’nde 1 nuamaralı sanık emekli Orgeneral Çetin Doğan ve emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri gibi isimler kalıyor.

ÖRNEK VE FIRTINA’YA GENEL SEKRETER

Tümgeneral İlhan Talu, 1. Ordu Genel Sekreteri Kurmay Albay Naci Boran, Kurmay Albaylar Metin Salgır, Müjdat Atakan ve Hasip Saygılı’nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 10 rütbelinin de 4 No’lu Cezaevi’ni ziyaret ettiği belirtildi. 4 No’lu Cezaevi’nde ise başta eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, ile Şükrü Sarıışık ve Enggin Alan gibi isimler kalıyor. 

Kaynak: Star

 

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?