Genelkurmay'ın akreditasyonu sürüyor

Afganistan'da hayatını kaybeden askerler için düzenlenen cenaze törenlerine Zaman, Taraf ve Bugün Gazetelerinin de aralarında bulunduğu birçok basın kuruluşu alınmadı

Genelkurmay'ın akreditasyonu sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'daki kazada hayatını kaybeden 12 asker için Barış Gücü Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen törende medyaya akreditasyon uygulandı. Törene, Taraf, Zaman, Bugün, Yeni Akit ve Birgün gazetesi, Cihan Haber Ajansı, Samanyolu TV, Samanyolu Haber TV, Kanal 7, Bugün TV, Kanaltürk TV ve Ülke TV'nin muhabir, fotomuhabir ve kameramanları akreditasyonları yapılmadığı için tören alanına sokulmadı.

Zaman'da yer alan habere göre, nizamiye dışında bekleyen Samanyolu Haber TV'nin canlı yayın aracına giren polisler arama yaptı.

Taraf'ta yer alan haberde ise Karargâhın akreditasyon uygulamasının 28 Şubat'tan beri devam ettiğini kaydeden Samanyolu Haber Ankara Temsilcisi Abdullah Abdulkadiroğlu şunları söyledi: "Askerlerimiz, Afganistan'a tüm Türkiye adına barışı tahsis etmek için gittiler ve şehit oldular. Dolayısıyla Genelkurmay'ın Türkiye'nin yarısından fazlasının takip ettiği gazete ve televizyonlara uyguladığı bu yasak millete karşı verilmiş bir karardır. Demokratikleşmenin ve askerî vesayetle mücadelenin vardığı bu aşamada, söz konusu akreditasyon uygulaması çağdışıdır ve vicdanları yaralamaktadır. Ülkeyi yöneten siyasi iradenin bu uygulamaya bir an önce son vermesi gerekiyor."

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2012, 16:29
banner53
YORUM EKLE

banner39