banner15

Genelkurmay'ın mektuplarına sivil memur isyanı

Genelkurmay'da hazırlandığı iddia edilen 'kara propaganda' siteleriyle ilgili internet andıcı iddianamesinin ek klasörlerinden çok çarpıcı bir belge çıktı.

Genelkurmay'ın mektuplarına sivil memur isyanı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnternet Andıcı iddianamesinin ek delil klasörlerinden çıkan bir şikayet dilekçesi, Genelkurmay’ın sadece internet siteleri  xaracılığıyla değil, bünyesinde çalıştırdığı sivil memurlar aracılığıyla mektuplarla da kara propaganda yaptığını ortaya çıkardı.

Genelkurmay Bilgi Destek Dairesi'nde görev yapan Hacettepe Üniversitesi mezunu sivil memur Mehmet Bülent Sarıkahya'nın üstlerine hitaben yazdığı şikâyet ve istifa dilekçesi, 'psikolojik harekât'ı bütün ayrıntılarıyla deşifre ediyor.

Sarıkahya'nın bilgisayarında ele geçirilen 2003 tarihli dilekçe, gazetecilere kara propaganda içerikli e-maillerin gönderilmesi ve kamuoyu oluşturulması için Genelkurmay'da çalışan görevlilerin nasıl kullanıldığını da gözler önüne seriyor.

'Sayın Şube Müdürüm' diye başlayan mektupta Sarıkahya, verilen göreve tepki gösterirken özetle şunları söylüyor: "Eskiden 'asker kokuyor' diye düzelttiğim çoğu mektubu artık düzeltemiyorum bile. Kendimizi gazetecilerin yerine koyalım. 10 kişi dönüp dolaşıp hep benzer tarzda mail atsa bunlar organize mi?' diye düşünürüz."

Andıç davasında hakkında yakalama kararı çıkan 14 isimden birisi olan Genelkurmay’da görevli sivil memur Mehmet Bülent Sarıkahya, şikayet yazısındaki “Gazetecilere vatandaştan gidiyormuş gibi mail yazmaktan bıktım” ifadeleri dikkat çekti.

ŞUBE MÜDÜRÜ’NE ŞİKAYET ETMİŞ

Hükümeti yıpratmak amacıyla Genelkurmay tarafından kurulduğu ortaya çıkan “kara propaganda” siteleriyla ilgili dava iddianamesinin 11 nolu ek delil klasöründen ilginç bir şikayet dilekçesi çıktı.

Kara propaganda sitelerinde görevli sivil memur Mehmet Bülent Sarıkahya tarafından, emrinde çalıştığı Bilgi Destek Şube Müdürü’ne gönderilen şikayet dilekçesinde Sarıkahya, asıl işini yapamamaktan yakınıyor. Bilgisayar programcısı olan Sarıkahya’ya, bir dönem medyada çıkan haber ve yorumların nasıl oluştuğunu da ortaya koyuyor.

İNTERNET KAFELERDEN GÖNDERDİ

Kendisine Karargah dışındaki internet kafelerden gazetecilere vatandaş gibi mektuplar göndertildiğini anlatan Sarıkahya “Sayın Şube Müdürüm, sürekli değişen gündemlerle ilgili mektuplar yazdığım malum. Ama benim hiç değişmeyen bir gündem maddem var” ifadeleriyle başlayan dilekçesınde, asıl işinin bilgisayar tekniği olduğunu ancak gazetecilere vatandaştan gidiyormuş gibi mailler attığını anlatıyor.

BU YAŞADIĞIM KABUS BİTSİN ARTIK

Sarıkahya’nın dilekçesi şöyle bitiyor: “Yaklaşık olarak 2.5 yıldan beri Cari İşlem Şube Müdürlüğü’nde görevliyim. İşe başladıktan sonra görevimi büyük bir hevesle ve mükemmeliyetçi bir yaklaşımla yapmak için tüm enerjimle çalıştım. Bu yaşadığım kabusun en kısa zamanda bir çözüme kavuşturulmasını diliyorum. İnsan olduğumun unutulmadığı, mail yazıp göndermekle hiçbir ilgimin olmadığı, kendi işimle uğraşabileceğim bir görevde yer alabilmek umuduyla.”

SİTELERİ ALBAY ÇİÇEK YÖNETİYORDU

İnternet andıcı soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkan Mehmet Bülent Sarıkahya, 2001 - 2009 tarihleri arasında Genelkurmay’da sivil memur olarak görev yaptı. Sarıkahya soruşturmayla ilgili olarak verdiği ifadede GATA MEB Şube Müdürlüğü’nde sistem programcısı, Cari İşlem Şube Müdürlüğü ve Bilgi Teknik Destek Şube Müdürlüğü’nde de çalıştığını söyledi. Sarıkahya yine aynı ifadede, kara propaganda sitelerinin içeriklerini Dursun Çiçek, Ziya İlker Göktaş, Cemal Gökçeoğlu, Sedat Öze ve Hulusi Gülbahar’ın belirlediğini söylemişti.

BAŞIMA BİR İŞ GELMEDEN

Emniyetin soruşturma savcısının talimatıyla hazırladığı raporda, Bülent Sarıkahya’nın mektupları gazetecilere yolladığı, başına bir iş gelmeden bu görevden kurtulmak istediğini, yine proje subaylarının yazdığı mektupları da gazetecilere mail atmakla sorumlu olduğu belirtildi. Emniyetin raporunda “Her gün gazetelerde çıkan haberlerden mektup oluşturup tekrar gazetelere gönderilen mektupların konuları içinde AK Parti ile ilgili olanların da olduğunu ve bunlarla gazetecilere çok mektup gönderip halk böyle düşünüyormuş görüntüsünün oluşturulmak istendiği, şahsın internetteki gördüğü önemli haberleri mektuplaştırıp tekrar medyayı etkileme aracı olarak kullanmasının kendisine üstleri tarafından verilmiş bir görev olduğu, bazı gazeteciler için ‘iliştirilmiş gazeteciler’ ibarelerin yer aldığı tespit edilmiştir” denildi.

EMEKLİLER GELİYOR MUVAZZAFLAR YOK

İnternet Andıcı davasında hakkında yakalama kararı verilen 14 kişiden teslim olan üçüncü kişi emekli Albay Cemal Gökçeoğlu oldu.  Dün Silivri’de 2. Ergenekon davasını yürüten İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gidip teslim olan Albay Gökçeoğlu, duruşmaya verilen öğle arasında mahkeme heyeti karşısına çıktı. Gökçeoğlu, tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderildi. Daha önce de emekli Orgeneral Hasan Iğsız ile emekli Albay Fuat Selvi teslim olmuştu. Hakkında yakalama kararı çıkan emekli sanıklar birer birer teslim olurken, muvazzaf generallerden dün akşam saatlerine kadar teslim olan olmadı.Öte yandan hakkında yakalama kararı çıkartılan EDOK Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler’in GATA’ya yattığı iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 17:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35