banner39

Generallere pasif görev veya emeklilik

Milli Savunma Bakanı Gönül, kanunu hatırlatarak basına yansıyan Balyoz tutuklusu 42 generalin YAŞ'taki durumuna, "Pasif görev ya da emeklilik" dedi

Genel 05.07.2011, 23:50 06.07.2011, 10:54
Generallere pasif görev veya emeklilik

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) terfi sırasına giren ve haklarında dava süreci devam eden generallerin pasif görev atanabileceklerini belirterek, YAŞ kararları yargıya kapalı olduğu için, Şura'nın istemesi halinde bu generallerin resen emekli de edilebileceklerini belirtti.

ABD Büyükelçiliği Rezidansı'nda verilen ABD'nin Bağımsızlık Günü resepsiyonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Gönül, YAŞ'a ilişkin hükümetin tavrını henüz konuşmadıklarını bu sebeple de tavrın ne olacağın ı bilmediğini söyledi.

"HALK BENİMSEDİ"

YAŞ'a ilişkin hükümetin tavrını henüz konuşmadıklarını bu sebeple de tavrın ne olacağını bilmediğini söyleyen Gönül, iktidarları döneminde YAŞ kararları ile ilgili bir prensip uygulandığını ve bu prensibi halkın tasvip ettiğini söyledi.

Vecdi Gönül, şura ile ilgili teknik çalışmanın Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapıldığını, kendisinin tekrar bakan atanıp atanmayacağı belli olmadığı için de konuya ilgi göstermediğini söyledi.

Bu kadar çok generalin tutuklu bulunmasının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çalışmalarını zaafa uğratabileceği yönündeki görüşlerin hatırlatılması üzerine de Gönül, görüş bildirirken hep kanunun öngördüğü sınırlarda kaldığını, bu sebeple bu konuda bir görüş bildirmesinin doğru olmayacağını kaydetti.

"PASİF GÖREV VEYA EMEKİLİK"

YAŞ'da terfi sırasına giren ve haklarında dava süreci devam eden generallerin durumuna ilişkin soru üzerine Gönül, TSK Personel Kanunu'nun 65. maddesini hatırlatarak, bu durumdaki personelin terfilerinin ve kademe ilerlemelerinin yapılamayacağına dikkati çekti.

Gönül, bu personelin pasif görevlere atanabileceğine işaret ederek, "YAŞ kararları yargıya kapalı, Şura isterse resen emekli de edilebilirler" dedi.

"UZATMA İMKANI VAR"

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay'ın görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağı yönündeki soru üzerine de Gönül, kuvvet komutanlarının görev süresinin bir yıl uzatılabilmesi imkanı olduğuna dikkati çekerek, "Genelkurmay Başkanı gibi o imkan olmasaydı, kim ne teklif ediyorsa etsin bir şey olmazdı. Yani bu imkan var ama henüz netleşmiş değil" dedi.öyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?