Gizli tanık 'Efe'den ilginç ifşaatlar

Gizli Tanık Efe yaptığı açıklamada “Duruşmada hakimler ‘Erzincan’a gelen Dursun Çiçek salonda bulunan sanık mı?’ diye sordu. Yüzüne bakarak ‘evet’ dedim. Çiçek gözlerini kaçırdı” dedi.

Genel 26.05.2011, 15:09 26.05.2011, 15:09
Gizli tanık 'Efe'den ilginç ifşaatlar

Demokrasiye Müdadahe Eylem Planı’yla ilgili Ergenekon davasında ifade veren Erzincan Ergenekon davası gizli tanığı Efe, iki gün boyunca 400’ü aşkın soruya ayrıntılı cevaplar verdi. Mahkeme salonunda sanıkların yüzüne şahit olduğu olayları anlattığını belirten Efe, en büyük gerilimin Kemah baskını ile ilgili anlattıkları üzerine yaşandığını söyledi.

BEN BAKARKEN BAŞINI YANA ÇEVİRDİ

Şu an Anadolu’nun bir şehrinde yakın koruma altında bulunan Gizli Tanık Efe konuştu. Efe, duruşma salonunda herkesin karşısına açık kimliğiyle çıktığını ve somut gerçekleri aktardığının altını çizdi. Açık bir şekilde mahkeme salonunda verdiği ifadenin ardından Mahkeme Heyeti tarafından “Erzincan’a gelen Dursun Çiçek bu salondaki sanık mı” diye sorulduğunu anlatan Efe “Ben de Dursun Çiçek’e dönerek gözlerine baktım ve ‘bu’ dedim. Ancak o bana bakamadı, başını hafif çevirdi” dedi.

ŞEHİDİN SÖYLEDİKLERİNİ ANLATTIM

Albay Çiçek’le zaman zaman tartışmaya giren Gizli Tanık Efe, gerilimin en fazla tırmandığı olayı da şöyle anlattı: “En büyük tartışma Kemah şehitleriyle ilgiliydi. Kemah’taki  9 şehitten Mithat Şamdanlı şehit olmadan bir saat önce bana ‘Savcı Bey ben bir daha çocuğumu göremeyeceğim’ demişti. Ben bunu söyleyince sanıklar ve avukatları bağırmaya başladılar. Ortam gergindi.”

Efe, Silivri’de verdiği ifadede çarpıcı olaylar anlatmıştı. İşte bazı satır başları:

CİHANER, "TERÖR ARTMALI" DİYORDU

2009’da 3. Ordu Komutanlığı’nda Balyoz’dan daha büyük bir seminer yapıldı ve darbe için yapılacaklar kararlaştırıldı.

SEMİNERE ÇİÇEK DE KATILDI

Jandarma’daki özel odada darbeye zemin hazırlamak amacıyla üniversitede Türk-Kürt kavgası çıkartmaları için ülkücü ve Kürt öğrenci liderlerine talimatlar verildi.

Cihaner sık sık “terör eylemleri daha da artmalı diyordu. İrtica planını Erzincan’da hayata geçirmeye çalıştı. Beni İlhan Cihaner’e eski HSYK Başkanvekili Kadir Özbek gönderdi.

CİHANER, BAŞBAKAN'I DA DİNLETMİŞ

Gizli Tanık Efe’nin ifadelerinde 12 Eylül darbesi öncesi yaşanan gelişmelere benzer bir atmosferin yaratılması için dönemin Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner’in korkunç yöntemler uyguladığı yer aldı. Cihaner’in, Ülkücü gençlere Kürt gençleri, Kürt ve solcu gençlere ise ülkücülerin taşlatılması çağrısı yaptığı Gizli Tanık Efe’nin ifadelerinde yer alırken, bir ayrıntı göze çarptı. Anılan eylemlere Cihaner’in akrabası üniversite öğrencisi Enver A.’nın da bizzat katıldığı ortaya çıktı.

Gazeteci Kemal Özdemir’in “Ergenekon Fay Hattında Erzincan” adlı kitabında, bir başka ayrıntı göze çarptı. Kitapta, Erzincan’daki eylemlere katılan öğrenciler arasında eski Başsavcı İlhanCihaner’in akrabasının da olduğu ifade edildi. İstanbul’da DHKP-C örgütünden eğitim aldığı iddia edilen Enver A.’nın, Cihaner’in akrabası olduğu ve kaos ortamı yaratılması amaçlanan eylemlere katıldığı öne sürüldü. Enver A.’nın, Erzincan’da Cihaner’i sık sık ziyaret ettiği de ifade edildi.

Cihaner’in akrabası Enver A.’nın, gösteriler nedeniyle Erzincan Terörle Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alındığı belirtilirken, Enver A.’nın polise verdiği ifadede Başsavcı Cihaner’le akraba olduğu bilgisini verdiği öğrenildi.

TEK SAVUNMASI "İFTİRA" DEMEK OLDU

CHP Denizli 2. sıra milletvekili adayı Erzincan Ergenekon sanığı İlhan Cihaner, Gizli Tanık Efe’nin ifadelerinin ‘iftira’ olduğunu iddia etti. Savcı olduğunu söyleyen Gizli Tanık Efe ile samimi olmasının statü gereği mümkün olmadığını savunan İlhan Cihaner, Efe tüm bunları biliyorsa neden soruşturma açmadığını sordu. Cihaner, kendisi hakkındaki açıklamaları nedeniyle Şamil Tayyar’a dava açacağını söyledi.

 

Kaynak: Star Gazete

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?