banner15

GMO başörtüsü yasağında diretiyor

Başörtülü Gıda Mühendisi Betül Koç'u üye yapmayan Gıda Mühendisleri Odası, kararından geri adım atmıyor. Oda, neden olarak Danıştay kararlarını gösteriyor!

GMO başörtüsü yasağında diretiyor

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Başörtüsü konusunda yaşanan olumlu gelişmeler karşısında birçok kurum hala eski yöntemlerde diretmeye devam ediyor. Son olarak özel bir şirkette çalışmak isteyen Gıda Mühendisi Betül Koç, sırf başörtüsü taktığı için mühendislik görevini yerine getiremiyor. Koç'un çalışacağı kurum kamu değil özel olması da bir şeyi değiştirmiyor.

Betül Koç'un mağduriyetinin kamuoyuna yansıması üzerine tepkiler çığ gibi büyümüştü. Ancak, Koç'un başörtülü fotoğrafını bahane ederek onu üye yapmayan Gıda Mühendisleri Odası (GMO), başörtüsü yasağında diretmeyi sürdürdü.

Tepkiler üzerine GMO'dan Başkan Petek Ataman imzasıyla yapılan açıklamada geri adım atmak yerine yasak savunuldu ve kararın arkasında duruldu. Açıklamada, başörtüsü üzerinden suni bir gündem oluşturulduğu ileri sürüldü.

Yasağın hukuki dayanağının Danıştay 8. Dairesi'nin kararı olduğunu söyleyen Ataman, "Odamız, başörtülü fotoğrafla işlem yapmamaktadır. Bu uygulamayı dayanaksız olarak değil, yasaların belirlediği zorunluluklar nedeniyle yapmaktadır." iddiasında bulundu.

Ataman, GMO'nun kurulduğu günden bu yana her bireyin eşit haklara sahip olduğu bilincini taşıdığını da savundu.

Ardından şöyle konuştu: "Her türlü siyasi, dini, etnik ayrımcılığa karşı olduğumuz gibi, kişilerin inançlarından dolayı ayrım görmeleri ilkelerimize aykırıdır. Başörtüsü üzerinden suni gündem oluşturmaya harcanan çabanın, gıda güvenliği alanında harcanmasını diliyoruz."

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2013, 11:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35