banner39

Göç hikayeleri acı dolu

Irak, Suriye, Afganistan ve İran'dan ayrılıp farklı ülkeye iltica eden insanların acılarla dolu hikayeleri var

Genel 18.12.2012, 16:40 18.12.2012, 16:40
Göç hikayeleri acı dolu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ege'de batan kaçak göçmen gemisinde hayatını kaybedenlerin çoğu Iraklı'ydı. Zira önce Saddam yönetimi, ardından da Amerikan işgalini yaşayan Irak, yıllardır en çok göç veren ülkelerin başında geliyor.

Irak'ın yıllardır içinde bulunduğu savaş şartları, milyonlarca kişinin evini terk edip farklı ülkelerde yaşamasına neden oldu. Kendi ülkesinde umudu kalmayanlar başka ülkelerde hayat kurmaya çalıştılar.

Kimi Ürdün ya da Suriye gibi komşu ülkelere göç etti, kimiyse Avrupa veya Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Ancak Iraklıların göç yolculuğu hiçbir zaman kolay olmadı. Çoğu yasal olmayan yollarla ülkeyi terk edip batılı devletlere iltica etmeye çalıştı. Bu zorlu yolculuk kimi zaman başarıya ulaştı, kimi zamansa sonu felaket ve ölüm oldu. Ancak Irak'ın kuzeyinde son yıllarda tersine bir göç dalgası başladı. Kürt yönetiminin refah ve istikrarı yakalaması, birçok Iraklının bölgeye geri dönmesini sağladı.

YUNANİSTAN'DA DURUM VAHİM

Enver ve Hüseyin İranlı ve ikisi hakkında da verilmiş idam hükmü var. Memleketlerinden kaçan iki gencin yolları Atina'da kesişmiş. Aynı acıları paylaşıyorlar.

Aslında Hüseyin'in mesleği demircilik, Enver de inşaat ustası. Ancak Yunanistan'da ekmek parası kazanacak bir işleri yok. Buldukları işlerdeyse dolandırılmışlar. Artan ırkçılık ise onlar için bir başka tehdit. Polise gitmek, bir başka hayal kırıklığı. Yunanistan göçmenler için ne insanca bir hayat vaat ediyor, ne de gitmelerine izin veriyor.

ZATARİ MÜLTECİ KAMPI

Suriye'den kaçan mültecilerin en kalabalık olduğu ülkelerden biri Ürdün... Ürdün'de, 107 bin kayıtlı, 42 binse kayıt için bekleyen mülteci bulunuyor. Ürdün'deki Suriyeli mültecileri barındıran en geniş kamp kuzey sınırında bulunan Zatari kampı. Mültecilerden, Birleşmiş Milletler yüksek mülteci konseyi sorumlu olsa da, kampın idaresi Ürdün krallığının resmî hayır kurumuna ait. Yardım sağlayan ise uluslararası yardım kuruluşları... Ancak halk bu yardımların yeterli olmadığını düşünüyor. Bu durum mülteciler arasında adaletsizlik doğuruyor. Kamp sakinleri yardımların yolsuzluk nedeniyle kendilerine ulaştırılamadığını iddia ediyorlar.

SURİYE'DEN KAÇIŞ

Suriye'de özellikle sıcak çatışma bölgelerinde yaşayan milyonlarca kişi başka şehirlere ya da ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Başta Türkiye olmak üzere binlerce insan Lübnan, Ürdün, Irak gibi ülkelere kaçtı. Suriye içinde yaşadığı yeri değiştirmek zorunda kalanların sayısının üç milyonu geçtiği tahmin ediliyor. İç göçün en çok yaşandığı bölgeler Şam kırsalı, Halep, Humus, Hama gibi şehirler oldu. Buralarda yaşayan çoğu insan Şam merkez, Lazkiye ya da çatışmaların yaşanmadığı bölgelere göç ettiler.

Kırsaldan merkeze doğru yaşanan göç şehir nüfusunu artırdı. Şehirlerin yükü arttı, şehirlerde yaşamak daha da zorlaştı. Göçmenlerin en büyük sorunlarının başında barınma geliyor. Göç nedeniyle artan kiralar zaten kendi şehrini ve işini bırakmak zorunda kalan ve bu nedenle gelirinden olan göçmenleri daha da zorluyor. İnsanlar ya bir otel odasında 15-20 kişi ya da kiraladıkları evlerde birkaç aile halinde kalıyorlar.

PAKİSTAN'DA GÖÇMEN MESELESİ

Pakistan hem mülteci hem de göçmen sorununun yoğun yaşandığı bölgelerden biri. Afganistan'da yaşanan iç savaş ve işgallerle Pakistan'a göç eden milyonlarca mülteci sınırdışı edilecekleri günü bekliyorlar. Aşiretler bölgesinde Taliban'a yönelik operasyonlardan kaçan göçmenler ise evlerine dönecekleri günün hayalini kuruyorlar.

1979 yılında başlayan Rus işgalinin ardından 8 milyona yakın Afgan mültecinin sığındığı Pakistan'da bugün 2 milyona yakın mülteci yaşıyor. Pakistan bu mültecilerin sene sonuna kadar ülkelerine dönmelerine karar verdi. Pakistan'ın aldığı bu kararın ardından 30 yılı aşkın süredir Pakistan'da yaşayan ve yerleşik düzen kuran Afganlar geleceği belirsiz bir sürece doğru dönüşe başladı.

Birleşmiş Milletler yüksek komiserliği, mültecilerin güvenli bir şekilde dönüşlerini koordine etme sürecinde büyük sıkıntı yaşadı. Yaşanan sıkıntılar ve mülteciler yüksek komisyonunun çabalarıyla Pakistan Afgan mültecilere 6 ay ilave mühlet verdi. Bu, apar topar düzenlerini bozarak dönüş yoluna giden mültecileri bir nebze rahatlatmış gibi görünse de, Afgan mültecilerin en büyük endişesi, Afganistan'daki güvenlik probleminin çözülememiş olması... Mülteciler yüksek komiserliğinin programı çerçevesinde şu ana kadar 700 bin mülteci Afganistan'a döndü.

Öte yandan Pakistan, aşiretler bölgesinde Taliban'a karşı düzenlenen operasyonlarla evlerinden olan ve kamplara yerleşmek zorunda kalan göçmenlerin oluşturduğu meselelerle de mücadele etmeye çalışıyor. Ülkede 2009 yılında başlayan kapsamlı operasyonların ardından son dönemde göç etmek zorunda kalanların sayısı 1 milyona yaklaştı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Pakistan Ulusal Afet Koordinasyon Merkezi kanalıyla yardımların ulaştığı kamplarda yaşayan göçmenler, bir an önce askerî operasyonların tamamlanıp evlerine dönecekleri günü bekliyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?