banner39

Göçmenlerin yüzde 10'u genç

BM'den yapılan açıklamaya göre dünya genelinde başka bişr ülkeye göç eden 214 milyon kişinin yüzde 10'unun gençlerden oluşuyor

Genel 12.08.2013, 10:57 12.08.2013, 10:57
Göçmenlerin yüzde 10'u genç

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon 12 Ağustos Uluslararası Gençlik Günü vesilesiyle yayınladığı mesajında, gençlerin göç etmelerinin arkasında birçok neden yattığını, bazılarının baskılardan kaçtığını, bazılarının ya yalnız başına ya da aileleri ile birlikte göç ettiğini söyledi.

BM Ankara Enformasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada Ban'ın mesajı aktarıldı. Dünya genelinde başka bir ülkeye göç eden insan sayısının yılda 214 milyonu bulduğuna işaret edilen açıklamada, bu rakamın yüzde 10'unu ise gençlerin oluşturduğu, ancak onların karşılaştığı sorunlar ve edindikleri tecrübeler hakkında çok az şey bilindiği belirtildi.

Ban, adı geçen konu hakkında "Bazıları gittikleri yerlerde kendi memleketlerinden tanıdıklara sahip oluyor. Bir kısmı ise yeni bir çevre edinmek zorunda kalıyor. Bu gençlerin bir çoğu gittikleri yerde ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve insan hakları ihlalleri dahil olmak üzere bir çok sorunla karşılaşabiliyor. Genç kadınlar ise cinsel istismar ile karşı karşıya kalabiliyor." dedi.

Yoksulluk, kalabalık ve hijyen olmayan şartlarda yaşamak ve insan onuruna yakışır bir iş bulmada yaşanan zorlukların, göçmenlerin sık sık karşı karşıya kaldıkları sorunlar arasında yer aldığını belirten Ban, küresel ekonomik ve mali krizin bu sorunların daha da şiddetlenmesine neden olduğunu vurguladı.

"Göçmenler, bir de hem yerel halk hem de siyasiler tarafından başkalarının işlerini ellerinden almak ile suçlanıyor ve böylece ayrımcılığa uğrama riskleri de artıyor" diyen Genel Sekreter, anne ve babalarının göç ederken yanlarında götürmedikleri çocukların da psikolojik ve sosyal sorunlarla boğuşmak zorunda kaldığını ve istismara daha açık hale geldiklerini belirtti.

Genç göçmenlerin kendi toplumlarına, başka ülkelere geçmek için kullandıkları ve göç ettikleri ülkelerin toplumlarına ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan olumlu katkı yaptıklarını vurgulamanın çok önemli olduğunu belirten Ban, "Bu gençlerin büyük bir bölümü, para kazanmak ve yaşam koşullarını iyileştirmek için çok çalışıyor." diye konuştu.

GÖÇMENLER EKONOMİLERE DESTEK SAĞLIYOR

Göçmenlerin kendi ülkelerindeki ailelerini desteklemek için yolladıkları işçi dövizlerinin dünyanın birçok yerinde ekonomilere büyük destek sağladığını hatırlatan Ban, "Ülkelerine döndüklerinde, yurt dışında elde ettikleri bilgi ve birikimi kullanarak kalkınmaya katkı sağlıyorlar. Mali ve sosyal özgürlüğünü elde eden kadınlar ise toplumda daha güçlü bir konum elde ediyor." dedi.

BM Genel Kurulu'nun, ekim ayında ikinci Uluslararası Göç ve Kalkınma Üst Düzey Diyalog toplantısına ev sahipliği yapacağını belirten Ban, üye ülkelerden söz konusu toplantıda genç göçünü de ele almalarını istedi. Ban, "Uluslararası Gençlik Gününde üye devletleri, gençlik örgütlerini ve diğer ilgili tarafları genç göçmenlerin haklarını güçlendirmeye ve genç göçünün kalkınmaya olan katkısını azami seviyeye çıkarmaya çağırıyorum." ifadelerini kullandı

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?