banner39

Gönüllü askerliğe yeşil ışık

Meclis Başkanlığı hazırladığı raporla askerliğin kısaltılmasına yeşil ışık yaktı, gönüllü askerlik ve ve vicdani ret gündeme taşındı.

Genel 03.08.2011, 07:30 03.08.2011, 08:26
Gönüllü askerliğe yeşil ışık

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın gündeme getirdiği 15 ay olan askerlik süresinin aşağı çekilmesi konusunda Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'nın çalışması sürerken, Meclis Başkanlığı da hazırladığı raporla askerliğin kısaltılmasına yeşil ışık yaktı.

Hazırlanan raporda zorunlu askerliğin sadece NATO üyesi 5 ülkede kaldığı, AB ülkelerinden 17'sinde zorunlu askerlikten vazgeçildiğini, Türkiye dışındaki tüm ülkelerde vicdani ret olduğu belirtildi.

Ayrıca askerliğin kısa ve gönüllülük esasına dayanması gerektiği ifade edildi. TBMM Araştırma Merkezi'nin zorunlu askerlik ve bedelli askerlikle ilgili araştırmasında, NATO'ya bağlı 5 ülkede zorunlu askerlik uygulamasına devam edildiği belirtilerek, NATO üyesi ülkelerde asker sayısı azaltılarak profesyonel askerliğe dönüldüğü belirtildi. Araştırma raporunda şu tespitlere yer verildi:

GÖNÜLLÜ PROFESYONEL YAYGINLAŞIYOR: Soğuk savaş sonrası zorunlu askerlik anlayışı terk edilerek gönüllü profesyonellerden oluşan askerliğe geçilmiştir.

NATO ÜYESİ 5 ÜLKEDE ZORUNLU: NATO üyesi ülkelerde orduların hacmi 1990 yılı baz alındığında 2009 yılı itibariyle yaklaşık yüzde 40 oranında küçülmüş, zorunlu askerliğe dayalı kitlesel ordular Avrupa kıtasında yerini profesyonel ordulara bırakmıştır.

27 üyeli AB'de sadece 6 ülkede (Avusturya, Güney Kıbrıs, Danimarka, Estonya, Finlandiya ve Yunanistan), 28 üyeli NATO'da sadece beş ülkede (Danimarka, Estonya, Norveç, Türkiye ve Yunanistan) zorunlu askerlik uygulaması devam etmektedir.

AB ÜYESİ ÜLKELER SON VERDİ: AB üyesi ülkelerden 17'si 1990 sonrası dönemde zorunlu askerlik uygulamasına son vermiş ve tamamen gönüllü profesyonel askerlerden oluşan ordular kurmuştur. Almanya ise zorunlu askerlik uygulamasına Temmuz 2011'de son verdi.

AVRUPA ÜLKELERİNDE ASKERLİK SÜRELERİ KISA: Zorunlu askerlik uygulamasına devam eden ülkelerde askerlik süresi Danimarka'da çoğunlukla 4 ay, Estonya'da 8 ay, Finlandiya'da 180 veya 362 gün, İsviçre'de 21 haftası temel eğitim olmak üzere 260 gün, Norveç'te 12 ayı temel eğitim 19 ay, Rusya'da 12 ay.

TÜRKİYE DIŞINDAKİLERDE VİCDANİ RET VAR: Türkiye hariç zorunlu askerlik uygulamasının devam ettiği ülkelerde vicdani nedenlerle silahlı askerlik hizmeti yapmak istemeyenler için askerlik süresi ile eşit veya daha uzun süreli alternatif sivil hizmeti seçeneği bulunmaktadır.

BEDELLİ 3 KEZ UYGULANDI: Askerlik hizmetinin bedelli olarak yerine getirilmesi uygulaması son dönemde 1987, 1992, 1999 yıllarında 3 defa uygulanırken bu uygulamadan 1987'de 18 bin 433, 1992'de 35 bin 111, 1999'da 72.290 kişi yararlandı.

Kaynak: Star

Yorumlar (1)
fesih 11 yıl önce
inancından veya herhangi bir sebepten dolayı askerlik yapmak istemeyen şahısların asker ocağına nekadar faydası olur nekadar zararı olur onu iyi thlil etmek lazım. bide zorlayapılan bir görevin başarı oranı bir yana kişilere yapılan bir zulüm olur.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?