Google, Yahoo ve Facebook NSA'dan para almış

Google, Yahoo ve Facebook'un NSA'dan, prizma casus programına uyumlu teknoloji kullanmaları için milyonlarca dolar para aldıkları öne sürülüyor

Google, Yahoo ve Facebook NSA'dan para almış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika'da Silikon Vadisi bilgisayar firmalarının, Amerikan istihbaratının çatı örgütü NSA ile şimdiye kadar sanıldığından çok daha yakın bir ortak çalışma içinde oldukları ortaya çıktı. İngiliz 'The Guardian' gazetesinde casusluk programı prizma hakkında verilen bilgilere göre, Google, Yahoo, Microsoft ve Facebook, teknolojilerini casusluk programına uyumlu hale getirebilmek için NSA'dan milyonlarca dolar para aldı.

Takib ve kontrol aktiviteleri ile ilgili Amerikan Mahkemesi 'United States Foreign Intelligence Surveillance Court, FISC'in 2011 Ekim ayında NSA'nın bazı çalışmalarını anayasaya aykırı bulması sonucu bu harcamaların yapıldığı belirlendi. Guardian'ın bildirdiğine göre internet firmaları yurtdışı bilgi iletişimini yurtiçinden ayırmak için teknik değişiklikler yapmak zorunda kaldılar ve bu nedenle yapılan harcamalar NSA'dan tahsil edildi.

İngiliz gazetesinin yayınladığı bilgiler doğru ise, ilk defa Google, Yahoo, Microsoft ve Facebook ile NSA arasında finans ilişkisi olduğunu ortaya koyuyor. Şimdiye kadar bu internet firmaları, prizma casusluk programından haberdar olmadıklarını ve yalnızca bazı özel hukuki konularda kullanıcıların özel bilgilerinin istihbarata verildiğini söylüyorlardı.

The Guardian, bilgilerin doğruluğunu araştırmak için sözkonusu internet firmalarına sorular yöneltti. Yalnızca Yahoo tarafından verilen cevapta şirket sözcüsü, Amerikan hükümetinin federal kanun gereği bilgi veren şirketlerin masraflarını ödeme mecburiyeti olduğunu söyledi. Sözcü bu kanun gereği masraflarını taleb ettiklerini bildirdi. Facebook'tan gelen cevapta böyle bir ödeme almadıkları belirtildi. Google ise hiçbir şekilde ödeme almadıklarını ve prizma programı ile de hiçbir ilgilerinin bulunmadığını kaydetti. Microsof'tan ise Guardian'ın sorularına hiçbir cevap verilmedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2013, 15:01
banner53
YORUM EKLE

banner39