Görme engelliler, Kur'an'ı en güzel okumak için yarıştı

İstanbul'da bu yıl üçüncüsü düzenlenen "Görme Engelliler Kur'an-ı Kerim Okuma Yarışması"nda dereceye girenler ödüllendirildi.

Genel 21.06.2011, 07:06 21.06.2011, 07:06
Görme engelliler, Kur'an'ı en güzel okumak için yarıştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Görme engellilerin de Kur'an-ı Kerim okuyabileceğini anlatmak isteyen Türkiye Beyazay Derneği, bu yıl 3. kez Görme Engelliler Kur'an-ı Kerim Okuma Yarışması düzenledi.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, İstanbul Müftülüğü ile birlikte organize edilen yarışma Eminönü'ndeki Yenicami'de önceki gün öğle namazından sonra yapıldı. Kabartma harflerden oluşan Braille alfabesi ile yazılmış Kur'an-ı Kerim'i okuyan engellileri, cemaatin yanı sıra camiyi ziyarete gelen turistler de ilgiyle takip etti.

Türkiye Beyazay Derneği İstanbul İl Başkan Yardımcısı Yusuf Çağrı Ceylan, amaçlarının görme engellilerin de isterlerse yüzünden Kur'an okuyabileceğini göstermek ve maneviyatı güçlü gençlerin yetişmesine yardımcı olmak istediklerini dile getirdi. Ceylan, "İncelemelerimize göre bu yarışmanın benzerinin dünyada yapılmadığı kanaatindeyiz. Bu hayırlı ve güzel faaliyetin gelenekselleşmesi ve yaygınlaşmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Yarışmaya biri 12 yaşındaki Sinan Yurttav olmak üzere 8 kişi katıldı. İlköğretim 7. sınıfa geçen Yurttav, yarışmaya 20 gün kala Kur'an okumayı öğrendiğini anlattı. Yarışma sonunda birinci olan engelliye müftülük tarafından üç çeyrek altın, ikinciye iki çeyrek altın ve üçüncüye de bir çeyrek altın hediye edildi. Diğer yarışmacıların tümü 4. ilan edildi. Bunun yanı sıra dernek olarak katılımcılara kabartma harflerle yazılı 10 adet Kur'an-ı Kerim verildi. Jüride yer alan İstanbul Müftülüğü temsilcisi Selahattin Öz, "Gözleri görse de henüz Kur'an okumayı öğrenmemiş kardeşlerimiz var. Ama buradaki kardeşlerimizin gözleri görmese de Kur'an okumayı öğrenmişler. Gözleri görmese de onların kalpleri görüyor." dedi.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?