Görme engellilere Kur'an öğreten program

Görme engelli Rıdvan Cinkara'nın geliştirdiği program sayesinde herkes kolaylıkla Arapça ve dolayısıyla Kur'an öğrenebilecek, görme engelliler de programın sesli özelliğiyle Kur'an öğretebilecek

Görme engellilere Kur'an öğreten program

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Teknolojiye olan merakıyla bilinen doğuştan görme engelli müezzin Rıdvan Cinkara, gören insanlara daha düzgün ve kolay Kur'an-ı Kerim öğretebilmek için 2 yıl önce çalışmalara başladı.

Programın teknik altyapısı üzerinde düşünerek yola çıkan Cinkara, Mersin'deki programcı arkadaşıyla beraber çalışarak, bilgisayardaki yaklaşık 65 bin işareti tek tek inceledi.

Cinkara, sonunda normal bir bilgisayardaki klavyeyle bilgisayarda rahatlıkla Arapça yazılabilen programı tamamladı. Program sayesinde kolaylıkla Arapça ve dolayısıyla Kur'an öğrenebilecek, görme engelliler de programın sesli özelliğiyle Kur'an öğretebilecek.

Programın bütün detaylarını kendisinin planladığını ve programcı bir arkadaşıyla bunu geliştirdiğini anlatan Cinkara, ''Piyasada Arapça klavye bulunuyor. Ancak Arapça'daki bütün harflere ve işaretlere ulaşmak mümkün değil. Ben bilgisayardaki 65 binin üzerindeki işareti tek tek inceledim ve Arapça'nın bütün harflerini bu programa dahil ettik'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2012, 16:04
banner53
YORUM EKLE

banner39