Görmez: İlim erkeğe de kadına da farz

Prof. Dr. Mehmet Görmez, erkek gibi kadının da Allah'ın halifesi olduğunu ve ilmin kadınlara da farz kılındığını söyledi

Genel 29.11.2016, 17:18 29.11.2016, 17:23
Görmez: İlim erkeğe de kadına da farz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bilgi, ilim sadece erkeğe farz değil. Sevgili Peygamberimiz kadına da farz kılmıştır. Sadece erkek yeryüzünde Allah'ın halifesi değil. Kadın da yeryüzünde Allah'ın halifesi olarak yaratılmıştır" dedi.

Görmez, yeni yapılan Adana Müftülüğü binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada,  kentteki terör saldırısı olmak üzere tüm şehitlere rahmet, yaralılara şifa diledi.

Binanın temelinin atıldığı 2012 yılındaki törende yaptığı konuşmada din görevlilerinin artık din gönüllüsü olarak teşkilatta tüm görev tanımlarını değiştirdiklerine değindiğini anımsatan Görmez, bu nedenle artık daha güzel binalara ihtiyaçları olduğunu dile getirdiğini aktardı.

Görmez, eskiden müftülük binalarının çok kötü durumda olduğunu anlatarak, son yıllarda bu alanda önemli mesafeler kat edildiğini söyledi. 

Binanın temelini atarken bitirme endişesi taşıdıklarını ama bir cesaretle temelini attıklarını belirten Görmez, şöyle devam etti:

"Aslında Diyanet İşleri Teşkilatının bir kamu kurumu olarak aynı zamanda bir millet kurumu olmasının en önemli göstergelerinden bir tanesi, sadece devlete yük olan bir kurum değil, her türlü hizmetini milletle beraber yapan bir müessesse olması. Nitekim aslında biz mahcup oluyoruz vatandaşlarımızdan yardım isterken. Cami için istemek kolay ama müftülük binası için istemek kolay değil. Haklı olarak vatandaş diyor ki 'bu kamu binası, bunu devlet yapsın' diyor ama öyle demeyenlerimiz daha çok. Onun için devlet millet el ele bu tür müesseseleri inşa ediyoruz."

Görmez, son zamanlarda "Türkiye sadece Türkiye değildir. Türkiye, Türkiye'den büyüktür" sözü gibi Diyanetin de aynı şekilde olduğunu, hayırseverlerin de desteğiyle birçok kıtada birçok ülkede gönül coğrafyasında Müslümanlara hizmet verdiğini aktardı.

Teşkilat olarak vatandaşı asla dindar-dindar olmayan olarak tasnif etmediklerini ifade eden Görmez, bu topraklarda yaşayan her vatandaşa hizmet götürmekle mükellef olduklarını kaydetti.

Görmez, daha sonra kurdele keserek binayı hizmete açtı. 

KIZ YURDU TEMEL ATMA TÖRENİ 

Görmez, daha sonra başkanlık tarafından yaptırılacak olan 211 yataklı yükseköğretim kız öğrenci yurdunun temel atma törenine katıldı.

Yıllardır bu hizmeti  ihmal ettikleri, biraz da ehil olmayan ellere teslim ettiklerinden zorluk ve sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Görmez, bu hizmetin son derece önemli olduğunu belirtti.

Görmez, şöyle devam etti:

"İslam dünyası olarak tarih boyunca bir kusurumuz ve eksikliğimiz var. O da şu. Tek kanatla uçmaya kalkıştık. Halbuki Allah bize iki kanat vermiş. Biz erkeğimiz ve kadınımızla beraber uçmalıyız. Bilgi, ilim sadece erkeğe farz değil. Sadece erkek yeryüzünde Allah'ın halifesi değil. Kadın da yeryüzünde Allah'ın halifesi olarak yaratılmıştır. Biz yeryüzünü birlikte imar etmekle emrolunmuşuz. Sevgili Peygamberimiz Medine'ye hicret ettiği zaman Medine'yi bir açık üniversiteye dönüştürdü. Erkekler bu üniversiteden ne kadar ilim tahsil ettiyse kadınlar da o kadar ilim tahsil ettiler. "

Görmez, kızların eğitiminde zaman zaman eksiklerin olduğunu, bu eksiklerin bazı engellerden de kaynaklandığına dikkati çekerek, şimdi tüm o sebep ve engellerin ortadan kalktığını kaydetti.

Türk milletinin kadın için "hatun" ifadesini kullandığını vurgulayan Görmez, "Hatun aynı zamanda 'hakanın yanında sultanlığı paylaşan insan' demektir. Hep birlikte yeryüzünü imar etmekle mükellefiz. Bilhassa kız çocuklarımızı, onlara değer vermek, onları yüceltmek, onlara emek vermek, onları bilgiyle donatmak, onların güzel bir aile sahibi olmasını sağlamak her ailenin, her bir anne babanın en asli görevidir. Müesseselerimizi kurarken buna da hep birlikte çok dikkat etmeliyiz."

Türkiye Diyanet Vakfı ile birçok coğrafyaya yardım ulaştırdıklarını, Bişkek'te KKTC'de Arnavutluk'ta Gana'da camiler yaptırıldığını anlatan Görmez, "Güzel hizmetler oluyor. 'Peki nereden getiriyorsunuz bunları' diye soruyorlar. Bunların hiçbir bir kuruşu dahi devlet bütçesinden değil. Bu güzel milletin hayırseverlerin eliyle oluyor. " diye konuştu.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ile İl Müftüsü Arif Gökce'nin de katıldığı törende Görmez, beraberindekilerle butona basarak temel attı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?