banner39

Görmez'den Baydemir'e ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ''Bu topraklarda istiyoruz ki; yüreği buruk hiç bir insan kalmasın" dedi

Genel 15.04.2013, 21:14 16.04.2013, 07:22
Görmez'den Baydemir'e ziyaret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Vali Mustafa Toprak'ın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaretinde yaptığı konuşmada, Diyarbakır'a 14 yaşındayken ilk dini bilgilerini almak için geldiğini söyledi.

Diyarbakır'daki peygamber sevgisinin kendisini çok heyecanlandırdığını ifade eden Görmez, akşam düzenledikleri "2013 Kutlu Doğum Programına" katılan Diyarbakırlıların yaşattığı büyük coşku için herkese teşekkür ettiğini kaydetti.

İNŞALLAH YÜREKLER ÖZGÜRLÜĞÜNE KAUŞUR

Başkan Görmez, Kur'an-ı Kerim'de insanın yaratılış gayesini anlatan bir ayetin bulunduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"O da buyuruyor ki; (Sizi yerden yarattım ve sizden yeryüzünü imar etmenizi istedim) İnsanlar yeryüzünü inşa ediyorlar ama imar etmiyor. İnsanlar geçicidir ama şehirlerin maddi ve manevi hayatı kalıcıdır. İnsanlar gönül dünyalarını imar edemezlerse, şehirleri de imar edemezler. Bugün yaşadığımız en büyük sorunlardan bir tanesi, insanlar şehirler, gökdelenler inşa ediyorlar ama gönülleri imar edemiyorlar. Gönülleri imar edemeyince, şehirleri de imar etmeleri mümkün değil. Diyarbakır tarihi dokusu ve manevi hayatı yüksek bir kent, burada bulunmaktan çok büyük mutluluk duydum. İnşallah yürekler özgürlüğüne kavuşur. Yürekler içinde sevgi, barış ve kardeşilik olduğu zaman özgür olur. Yüreklerin en ağır yükü kin, öfke, düşmanlık, husumet ve küslüktür. Bütün bunlar yüreklere büyük yük getiriyor, yürekler işgal edilmiş oluyor. Yürekler işgal edilince kardeşlikler ihlal edilir. Bu sene, üzerinde durduğumuz konu insan onuru. Bu topraklarda istiyoruz ki; onuru zedelenen hiç bir kardeşimiz kalmasın, yüreği buruk hiç bir insan kalmasın." 

BAYDEMİR: MENSUBU OLDUĞUNMUZ DİN, BARIŞ DİNİDİR

Belediye Başkanı Osman Baydemir ise Diyanet İşleri Başkanlığı'nın barış, kardeşleşme, kucaklaşma ve helalleşme sürecine sunmak istediği destekten heyecan duyduğunu söyledi.

 Onurlu insan yaşamının önemli vazgeçmezlerinden bir tanesinin ekonomik ve sosyal kalkınma olduğunu, barışla ekonomik ve sosyal kalkınmanın da gerçekleştirileceğine inandığını dile getiren Baydemir, şöyle devam etti:

''Bir insanın dili, inancı, kimliği, kültürü onurunun olmazsa olmazıdır. Dolayısıyla bütün bu değerleri insanlarımıza vermekten asla imtina etmememiz lazım. Şükürler olsun ki; mensubu olduğumuz din, barış dinidir. Bütün toplulukları inançları, dilleri ve kültürleriyle kabul eden bir dindir. Din adamlarımızın kardeşleşme sürecine sunabilecekleri çok büyük katkıların olduğunu düşünüyorum.''

Baydemir, Türkiye'deki tüm müftüleri Diyarbakır'da ağırlamak istediklerini de sözlerine ekledi.

Üzerinde kentin tarihi eserlerinin resminin yer aldığı porselen tabak hediye eden Baydemir'e, Görmez ise Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından oluşan kitaplar hediye etti.

FARKLILIKLAR ZENGİNLİĞİMİZ

Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Dicle Üniversitesi (DÜ) İlahiyat Fakültesi'nce üniversitenin kongre merkezinde düzenlenen etkinlikte de konuşan Görmez, ''Farklılıklar bizim zenginliğimizdir. Ondan hiç bir zaman çekinmeyelim. Kaçınacağımız en önemli şey, o ihtilafı kavgaya dönüştürmektir'' dedi.

Görmez, ''Peygamber sevgisini bilgiye ve bilince dönüştürmeli, bu bilgiyi hayata aktarmalıyız. Onun için hepimize düşen okumaktır'' şeklinde konuştu.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?