banner39

Gözaltına alınan polislerin tamamı açığa alındı

Emniyet içindeki 'casusluk' ve 'yaşa dışı dinleme' operasyonu kapsamında gözaltına alınan polisler arasında hala görevde olanların tamamı açığa alındı.

Genel 02.08.2014, 07:15 02.08.2014, 07:33
Gözaltına alınan polislerin tamamı açığa alındı

İstanbul'da düzenlenen 'Casusluk' ve 'Yasa Dışı Dinleme' Operasyonları'nda gözaltına alınan polis müdürlerinden Ali Fuat Yılmazer daha önce emekli olmuş, polislerin bir kısmı da aynı soruşturmalar kapsamında açığa alınmıştı. Açığa alınma işlemi uygulanmayan polisler de dün itibariyle açığa alındı.

Kadroları İstanbul'da bulunan polislerin açığa alma işlemi İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından yapılırken, kadroları başka illerde bulunanlar ise tayin oldukları illerde açığa alındı. Tayin olup da mehil süresini kullanan polisler de, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından açığa alındı. Böylece soruşturma kapsamında gözaltına alınan 115 polis ve müdürün tamamı açığa alınmış oldu.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği operasyonlarda gözaltına alınan Terörle Mücadele Şube Müdürlerinden Yurt Atayün, Ömer Köse ve İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan ile birlikte 35 polis daha önce haklarında açılan idari soruşturmalar kapsamında açığa alınmıştı.

Eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer bir süre önce emekliye ayrılmıştı. Her iki operasyon kapsamında 116 polis gözaltına alınmış, 31'i tutuklanmıştı. Müfettişlerin hazırladığı raporlar doğrultusunda açığa alınan polislerle ilgili ihraç sürecinin devam ettiği, bu konu ile ilgili kararların disiplin kurulu toplantılarının ardından netleşeceği belirtildi.

Kaynak: Ajanslar

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?