Gül: ABD modeli başkanlık sistemi uygun

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendi tercihinin parlamenter sistemden yana olduğunu ancak ABD modeli bir başkanlık sisteminin de Türkiye için uygun olabileceğini söyledi

Gül: ABD modeli başkanlık sistemi uygun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Check blanace dengeleri hassassiyetinin gösterilmesi halinde Türkiye için ABD türü bir başkanlık sistemenin olabileceğini ifade etti.

Resmi temaslarda bulunmak için gittiği Kuveyt'te Star Gazetesi yazarı Fehmi Koru'ya konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkanlık sistemi konusunda da değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin yaşadığı sorunların temelinde yeni bir anayasa yapamak olduğunu söyledi. Gül, parlamenter sistemdeki Check blanace dengeleri hassassiyetinin gösterilmesi halinde Türkiye için ABD türü bir başkanlık sistemenin olabileceğini de söyledi. Resmi temaslarda bulunmak için gittiği Kuveyt'ten dün dönen Gül, Kuveyt'teki son gününde berebarindeki gazetecilerle sohbet etti.

Gül 'Başkanlık mı' yoksa 'Parlamenter sistem mi' sorusuna da "Ben parlamenter sistemin Türkiye'ye daha uygun olduğunu söyledim. Bütün check ve balansları içinde taşıyan sistem daha doğrudur. Eğer aynı hassasiyetler gözetilebilse, ABD sistemi türü bir sistem de olabilir" cevabını verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 09:53
banner53
YORUM EKLE

banner39